Jubilejná ITAPA v čase vládnej krízy

Pochová vládna kríza aj OPIS? Kde je dnes Slovensko v oblasti informačnej bezpečnosti a aký inovatívny projekt si tentokrát odnesie Cenu ITAPA? Nielen na tieto otázky určite odpovie 10. ročník Medzinárodného kongresu ITAPA, ktorý bude Bratislava hostiť už o niekoľko dní.

Pred desiatimi rokmi ani tie najväčšie mestá či najdôležitejšie úrady ani len nepomysleli na vlastné weby a o nejakých elektronických službách väčšina Slovákov ešte vôbec nepočula. Vo všeobecnosti platí, že mnohé „vymoženosti“, ktoré dnes považujeme za samozrejmé minimum, boli pred desaťročím len odvážnou víziou niekoľkých nadšencov. A práve kongres ITAPA sa postupne stal miestom, kde sa stretávajú ľudia, ktorí vidia dopredu, prinášajú originálne myšlienky, inovácie a dokážu o nich zapálene a fundovane diskutovať. Navyše, práve ITAPA si všimla a vo svojej súťaži predvídavo ocenila väčšinu z kedysi doslova prevratných projektov, bez ktorých si dnes už len ťažko vieme predstaviť náš každodenný život. Patria k nim napríklad elektronické služby katastra, podávanie daňových priznaní či zásadné odbúranie byrokracie v colnom konaní. Nie však o minulosti, ale opäť najmä o budúcnosti bude jubilejný ročník ITAPA s podtitulom „Desaťročie inšpirácií“, a to už 25. a 26. októbra 2011 v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.

ITAPA 2011 prinesie dôležité a silné témy, ako je konfrontácia slovenského eHealth programu s obdobnými programami v zahraničí, tému informačnej (ne)bezpečnosti na Slovensku, podpory transparentnosti či Digitálnej agendy pre občanov, o ktorej bude hovoriť jeden zo vzácnych hostí – slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič. Jubilejná ITAPA však nemôže obísť ani aktuálnu politickú situáciu, organizátori preto do jej programu mimoriadne zaradili aj Okrúhly stôl s názvom „OPIS v čase vládnej krízy“. Odborníci si uvedomujú, že na dlhodobý slovenský problém s čerpaním európskych prostriedkov na informatizáciu je len jediný liek a naša posledná šanca – bez ohľadu na výmeny vlád OPIS jednoducho nemôže zastať. Preto práve o jeho ťažiskových témach, prioritách a projektoch, ktoré ešte v aktuálnej situácii vieme implementovať, budú v prvý deň kongresu diskutovať tí najpovolanejší. Na pôde ITAPA tento rok vystúpi takmer stovka prednášajúcich, zaznie 85 prezentácií a debatovať sa bude v takmer dvadsiatke tematicky rôznorodých sekcií.

Podľa organizátorov desať ročníkov kongresu jednoznačne ukázalo, že má zmysel veriť aj tým najodvážnejším víziám a predovšetkým – trpezlivo ich napĺňať. "Som veľmi rada, že sa nám podarilo vytvoriť platformu, kde o skúsenostiach, myšlienkach a nápadoch diskutujú skutočné autority. Mnohé z pôvodne možno odvážnych myšlienok, ktoré u nás zazneli úplne prvýkrát, sa postupne stávajú realitou. ITAPA je dnes rešpektovaný medzinárodný kongres, ktorý spája svety podnikania a verejnej správy, aby dokázali spolupracovať a prinášať moderné a efektívne riešenia pre občanov. Jednoducho, ITAPA je pre nás všetkých synonymom inšpirácie v oblasti informatizácie," hovorí Lucia Mušková, čestná predsedníčka Medzinárodného kongresu ITAPA.

Stalo sa už tradíciou, že ITAPA dokáže na jediné miesto pritiahnuť nielen mnoho rešpektovaných tém, ale aj množstvo profesionálov, politikov, odborníkov, diskutérov či nadšencov z rozličných oblastí, ktorí sa tak raz za rok stretnú aj v neformálnych debatách. Doterajšie ročníky napríklad hostili približne 630 prednášajúcich, viac ako 160 zahraničných hostí z 25 krajín a vytvorili priestor na zhruba 130 hodín prezentácií a inšpiratívnych diskusií v 115 sekciách.

 

Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným