ITAPA - desaťročie inovatívnych inšpirácií

Medzinárodný kongres ITAPA je už 10 rokov zárukou dvoch dní plných tém, ktoré hýbu nielen IT komunitou, ale skôr či neskôr ovplyvnia aj náš každodenný život. Pravidelne totiž prináša najnovšie trendy, skutočné osobnosti, ich vízie a zaujímavé diskusie. Nechajte sa inšpirovať jubilujúcou ITAPou už 25. a 26. októbra v bratislavskom hoteli Crowne Plaza.

Organizátori tejto prestížnej akcie dostali darček k okrúhlemu ročníku už pár týždňov pred jej začiatkom – doteraz najviac prihlásených prác do súťaže o najlepšie projekty a prípadové štúdie v oblasti informatizácie verejnej správy. Odovzdávanie Cien ITAPA je už tradičným vrcholom rovnomenného medzinárodného kongresu a desiaty ročník súťaže rozmenený na drobné znamená približne tri desiatky zaujímavých nápadov v troch osvedčených kategóriách. Doterajších víťazov spája predovšetkým to, že ich projekty originálnym spôsobom výrazne zjednodušili a zároveň skvalitnili komunikáciu občanov s verejnou správou. Ruka v ruke s tým ide zlepšovanie procesov, čo nepredstavuje len rýchlejšie a kvalitnejšie služby, ale aj ich podstatné zlacnenie.

O hlasy odbornej poroty sa tentokrát uchádza hneď niekoľko pozoruhodných a užitočných projektov. Z oblasti školstva je to napríklad systém na odhaľovanie plagiátov či integrovaná operačná sála pre budúcich medikov. Milovníkov umenia určite poteší digitálna galéria alebo on-line katalóg slovenských zbierkotvorných galérií. Osobitnou kapitolou je pomerne početná skupina projektov, ktoré nielen zvyšujú transparentnosť verejnej správy, ale zároveň ju otvárajú občanom, zjednodušujú im každodenný život, šetria cesty na úrad aj zbytočné papierovanie. Za všetky spomeňme aspoň zverejňovanie zmlúv ústredných orgánov štátnej správy a povinných osôb, v ktorom je navyše zaujímavá symbolika. Začalo sa s ním totiž takmer presne 10 rokov po prijatí prelomového Zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Cena ITAPA 2011 spozná svojich víťazov na slávnostnom galavečere.

Jubilejná ITAPA, ktorá sa uskutoční 25. a 26. októbra 2011, bude okrem iných hostiť nielen slovenského eurokomisára a veľvyslanca USA, ale aj 3 ministrov, 2 štátnych tajomníkov, primátora hlavného mesta a mnoho ďalších zaujímavých odborných hostí. Od nich sa napríklad dozviete, aké sú najnovšie trendy v eGovernmente a ako ďaleko sú v tejto oblasti naši najbližší susedia či ako sa dá stať z outsidera za pár rokov lídrom a kde máme najväčšie medzery vo využívaní európskych prostriedkov na informatizáciu. Jednou z hlavných tém kongresu je aj informačná bezpečnosť. Vo vyspelom svete sú štátne inštitúcie spravidla zabezpečené podstatne lepšie ako súkromný sektor. Ako je to u nás? A vedeli ste, že najväčším nebezpečenstvom pre systémy štátnych inštitúcií nie sú zdatní hackeri, ale že ohrozenie najčastejšie pochádza od vlastných zamestnancov?

Oveľa viac o programe Medzinárodného kongresu ITAPA nájdete na stránke v sekcii Program.

Prihláste sa na Jarná ITAPA 2020
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným