Staňte sa partnerom

Umelá inteligencia a úspešné ženy v IT sú už realitou

Byť ženou v IT nie je nič menej ako byť mužom v IT. Mnoho žien, ktoré v tomto odvetví uspeli, majú za sebou zväčša silný príbeh, ktorý búra mýty aj inšpiruje. A práve preto je o nich potrebné hovoriť. Svoje vlastné príbehy majú i ženy, ktoré si svoj úspech v tech oblasti vydreli, a práve tie vystúpia na JESENNEJ ITAPA 2022. Konferencia sa uskutoční už budúci týždeň, od 29. novembra do 1. decembra v bratislavskom hoteli Crowne Plaza. 

„Vždy som snívala o tom, že budem robiť niečo nezvyčajné. Chcela som vyštudovať top školu, ale nad IT som nepremýšľala. Keď som si v škole vyberala, čomu sa budem venovať, objavila som predmet Umelá inteligencia. Bolo to pred 16 rokmi, keď sa o nej ešte veľmi nehovorilo a nebola vôbec populárna,“ hovorí o začiatkoch svojej kariéry dnes už úspešná podnikateľka Anca D. Goron. Mimochodom, táto pôvodom Rumunka už stihla založiť dva startupy. S jedným z nich, spoločnosťou doorie.io, zožala úspech v Dubaji a unikátny nápad ju dostal až do rebríčka Forbes 100 ženských zakladateliek startupov. Doorie.io totiž pomocou umelej inteligencie pomáha hotelom zistiť preferencie zákazníkov a personalizovať ponuku služieb. Aplikácia si totiž zapamätá, aký vankúš hosť preferuje, akú kávu alebo iné nápoje pije, či využíva špeciálne služby hotela, akú teplotu si zvyčajne v izbe hosť nastavuje a množstvo ďalších detailov. Podľa jej názoru je umelá inteligencia použiteľná v akejkoľvek oblasti a v budúcnosti bude všadeprítomná.

Dnes je Anca D. Goron podnikateľkou, investorkou a zároveň mentorkou mladých dievčat, ktoré sa chcú uplatniť v IT sfére. Je aktívna vo viacerých organizáciách v Spojených štátoch a počas pandémie pracovala online so študentkami techniky z Indie. O svojich skúsenostiach a o tom, že ženy v IT sú už realitou, porozpráva  29. novembra, počas prvého dňa konferencie JESENNÁ ITAPA 2022 v paneli Ako tvoriť inovácie

„Za najväčšiu bariéru pri vstupe do IT sféry považujú ženy nedostatok vedomostí. Subjektívny pocit nízkej úrovne IT vedomostí vedie k obavám, že takúto prácu nezvládnu,“ hovorí Ivana Halpert z organizácie Aj ty v IT, ktorá sa zaoberá vzdelávaním žien v tech oblasti a ich prepojením na spoločnosti. Ivana Halpert exkluzívne na JESENNÁ ITAPA 2022 predstaví výsledky unikátneho prieskumu Ženy v IT 2022, ktorý ako prvý na Slovensku mapuje záujem a postoje žien o kariéru v tejto oblasti.  „Na vrchných priečkach top bariér sa napríklad umiestnila časová náročnosť práce v IT sektore, ktorú je potrebné zladiť s rodinným životom a potreba neustáleho vzdelávania kvôli rýchlemu tempu technologického pokroku. Avšak, treba povedať, že až dve tretiny žien, ktoré svoje znalosti považujú za nízke, vedia, že sa to dá zmeniť. Drvivá väčšina z nich je totiž ochotná si doplniť vzdelanie, ak by im to pomohlo k lepšej kariére,“ dodáva. 
Ivana Halpert vystúpi v úvodnom paneli tretieho dňa konferencie (1. decembra) nazvanom Ľudský kapitál: to najcennejšie, čo dnes (ne)máme spolu s Máriom Lelovským z Digitálnej koalície či Jurajom Káčerom z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, ktorí budú vzájomne diskutovať o chýbajúcich ľudských zdrojoch. 

Podľa organizácie Aj ty v IT majú ženy obrovský potenciál uplatnenia sa v tejto sfére. Z ich prieskumu napríklad vyplýva, že čoraz viac žien uvažuje nad prácou v IT. Zároveň stúpa aj počet mladých dievčat študujúcich technologické smery. „Za uplynulých 10 rokov narástol počet študentiek na technologicky zameraných univerzitách o 10 percent.“  

Mimochodom, Jesenná ITAPA 2022 bude hostiť viaceré úspešné ženy z IT firiem. Okrem spomínanej Anca D. Goron vystúpi už počas prvého dňa konferencie (utorok, 29. novembra) v paneli Inovačný potenciál Slovenska Karin Fuentesová, zakladateľka startupu Digitoo. Ide o spoločnosť, ktorá sa venuje digitalizácii celého účtovného procesu, a ktorá len nedávno získala investíciu z novozaloženého fondu pod taktovkou Crowdberry. V záverečný, tretí deň konferencie, v paneli Umelá inteligencia v zdravotníctve odprezentuje Lujza Bubánová svoj unikátny startup SeeMe, zameraný na rozpoznávanie duševného zdravia. 
 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies