Staňte sa partnerom

Ignite session: Autonómne vozidlo STU - od montážnej dielne k vývoju autonómnych áut

/ Prednáška
Slovensko je prakticky od svojho vzniku popredným hráčom v oblasti automobilového priemyslu, žiaľ stále len v podobe pribúdajúcich montážnych dielní zahraničných automobiliek. Výskumno-vývojové strediská pribúdajú veľmi pomaly a sú skôr výnimkou. Tento rok však Slovenská technická univerzita v spolupráci s priemyselnými partnermi predstavila prototyp autonómneho vozidla avSTUBA, ktoré síce dnes zďaleka nemôže konkurovať Tesle či iným veľkým hráčom, no to ani nie je jeho cieľom. Týmto projektom STU ukázala, že keď sa spoja experti a výskumníci z troch fakúlt a získajú aspoň malú podporu priemyslu, dokážu prejsť cestu od nápadu k funkčnému prototypu, v ktorom je možné sa odviezť.  Všetci výskumníci z projektu avSTUBA sú aj učitelia, ktorí svoju prácu vnímajú ako povolanie. Slovensko má tak príležitosť stať sa lídrom v širšom regióne v oblasti vzdelávania budúcich expertov pre oblasť smart dopravy.

Projekt je primárne projektom Strojníckej fakulty STU na ktorom sa aktívne podieľa Fakulta informatiky a informačných technológií STU a Stavebná fakulta STU. Priemyselní partneri sú spoločnosti Siemens, Xenomatix, Kyburz Switzerland a SlovakiaRing.

Videozáznam

 

Marek Galinski

FIIT STU
Marek Galinski sa narodil v Bratislave a pôsobí ako odborný asistent na FIIT STU, titul PhD. z aplikovanej informatiky získal v roku 2020. Vo svojej výskumnej činnosti na Ústave počítačových systémov a aplikovanej informatiky FIIT STU sa zameriava najmä na komunikačné architektúry a počítačové siete z pohľadu ich optimalizácie alebo bezpečnosti. Vo výučbe sa venuje predmetom ako sú napr. Počítačové a komunikačné siete, Mobilné technológie a aplikácie či Webové publikovanie. Ešte ako študent založil spoločnosť Regex s.r.o., ktorá sa od svojho vzniku v roku 2014 venuje vývoju softvérových riešení na mieru. Je fanúšikom otvorených technológií a otvoreného softvéru, a komunitu týchto ľudí sa snaži rozvíjať pomocou každoročnej konferencie …
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Odporúčaní spíkri

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným