10 faktov, citátov a zaujímavostí z konferencie Jarná ITAPA 2019

 1. Na konferencii Jarná ITAPA viceprezident Európskej investičnej banky Vazil Hudák podpísal s podpredsedom vlády SR pre investície a informatizáciu Richardom Rašim dohodu o spolupráci pri projektoch Smart Cities. Slovenské mestá a obce budú mať z EIB k dispozícii 50-70 miliónov eur.
   
 2. Nie je ľahké vyrovnať sa s výzvami štvrtej priemyselnej revolúcie. Ak technologická zmena nenaplní očakávania, môže mať rušivý vplyv na hospodársku bezpečnosť,” upozornil na konferencii ITAPA koordinátor pre ekonomické a environmentálne aktivity OBSE Vuk Žugić.
   
 3. OBSE je organizácia, ktorá aj v minulosti kládla dôraz na zvyšovanie bezpečného prostredia, nielen na ekonomický rast. A tak ako v minulosti sa angažovala v rôznych miestach konfliktov v Európe, dozorovala transparentnosť a korektnosť vo voľbách, či podporovala protikorupčné praktiky, tak aj dnes chce byť nápomocná pri výzvach, ktoré vyplývajú z digitálnej transformácie. Podľa Žugiča ide napríklad o dodržiavanie etických štandardov a transparentnosti, pokiaľ ide o využívanie umelej inteligencie, alebo ochranu verejných výdavkov vďaka debyrokratizácii.
   
 4. Do roku 2020 očakávame, že vďaka prvej aj druhej vlne boja proti byrokracii ušetríme občanom viac ako 30 miliónov eur na poplatkoch, náklady na cestovné a navyše aj čas, ktorý doteraz museli stráviť behaním po úradoch,” povedal na konferencii ITAPA vicepremiér pre informatizáciu a investície Richard Raši.
   
 5. Podľa štúdie Svetového ekonomického fóra „The Future of Jobs“ povedie automatizácia vo svete v nasledujúcich rokoch k zániku 75 miliónov pracovných miest, no vytvorí aj potenciál pre vznik nových 133 miliónov pozícií, teda takmer dvojnásobku. Podľa aktuálnych odhadov je pomer ľudskej práce a techniky 71 % ku 29 % na vykonanie jednej úlohy. Už v roku 2022 sa má tento pomer zásadne zmeniť – 58 % času má mať človek a 42 % technika.
   
 6. Odborníci na smart cities sa zhodli, že zaostávanie Slovenska za Českou republikou je v oblasti zavádzania inteligentých noviniek v mestách a obciach približne 3-5 rokov.
   
 7. Generálny riaditeľ NASES Peter Ďurica predstavil prvé výsledky od začatia transformácie tejto inštitúcie v novembri 2018 „Víziou NASES je byť kontinuálne stabilným, dôveryhodným a efektívnym poskytovateľom služieb a vedieť pružne reagovať na legislatívne zmeny, nové požiadavky e-Governmentu a potreby zákazníkov,“ povedal Peter Ďurica.
   
 8. Aj v IT musia platiť základné spoločenské normy, upozornila Tatiana Kováčiková zo Žilinskej univerzity:” Etické aspekty a ich riešenie však musia mať centrálnu úlohu pri zabezpečení akceptácie a dôvery verejnosti v nové technológie. Ďalší výskum a inovácie v oblastiach ako sú hraničné situácie, zodpovednosť, kybernetická bezpečnosť a ochrana dát sú potrebné na to, aby sme mali správne znalosti v správnom čase.
   
 9. Na tohtoročnej konferencii Jarná ITAPA 2019 sa zúčastnilo vyše 400 účastníkov a vyše 6000 ľudí sledovalo konferenciu cez online stream.
   
 10. ITAPA je už 18 rokov nezávislou a apolitickou platformou pre výmenu poznatkov a názorov o procesoch informatizácie verejnej správy. Dvakrát ročne - v máji a v novembri organizuje medzinárodnú konferenciu a kongres ITAPA.

Prihláste sa na Jarná ITAPA 2022
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným