Staňte sa partnerom

Bionické srdce nás zachráni

Nebijúce umelé srdce by sa mohlo stať revolučnou novinkou v oblasti zdravotníctva a prispieť tak k záchrane miliónom ľudských životov. Bionické srdce vyvíjajú v americkom Houstone a svoj výrobok už otestovali na niektorých zvieratách.

Vytvorený model je revolučný tým, že by sa mohlo jednať o prvé, komerčne dostupné, funkčné umelé srdce, čo potvrdili aj vedci z Texas Heart Insitute.

Vedúci lekár, William Cohn, uviedol, že ľudské srdce vykoná v priemere viac než 42 miliónov úderov, takže je veľmi ťažko nahraditeľné nejakým strojom. Doposiaľ navrhované prístroje sa obvykle skladali z niekoľkých rôznych častí, pričom zlyhanie čo i len jednej časti z nich by mohlo mať pre človeka fatálne následky.

Nové bionické srdce by však malo byť tvorené len jedinou pohyblivou súčiastkou. „Prevedenie zariadenia je v mnoho ohľadoch lepšie, ako akékoľvek srdce, s ktorým kedy kto za posledných 50 rokov prišiel,“ uviedol Cohn.

Srdce je navrhnuté tak, aby bolo schopné dlhodobo a hlavne spoľahlivo pracovať. Má dostatočný výkon na to, aby nahradilo všetky funkcie pôvodného orgánu. Umelé srdce by malo pomôcť predovšetkým pacientom, ktorým hrozí zlyhanie srdca, ale nemajú nárok na transplantáciu alebo sú až na konci poradovníka.

Zlyhanie srdca postihne v Spojených štátoch každoročne asi 5,1 milióna ľudí a je zodpovedné za každé deviate úmrtie. Na uskutočnenie transplantácie v súčasnosti čaká asi 4 tisíc obyvateľov, počet darcov je však nedostatočný. Práve tento problém by mohol byť vyriešený vďaka umelému srdcu, ktorý by tak mohol pomôcť k záchrane veľkého množstva životov. 


 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies