Staňte sa partnerom

Budúcnosť je nejasná, čo s tým?

Na chvíľu si predstavte, že ste v roku 1200. Ak máte deti, viete, čo ich máte naučiť a viete, že Vaše vedomosti budú pre nich užitočné a podstatné pre prežitie. Svet okolo Vás sa mení len veľmi pomaly, veľmi pozvoľna a Vy každodenne využívate vedomosti, ktoré Vám odovzdali Vaši rodičia: ako zohnať obživu, ako byť dobrý remeselník, obchodník alebo vojak. Niektoré veci sa nemenia: po zotmení sa dá svietiť len ohňom alebo sviečkami, ktoré poskytujú málo svetla, akákoľvek choroba môže znamenať smrť a predpokladaná dĺžka života je okolo 40 rokov.

 

Dnes žijeme v dobe bezprecedentnej revolúcie. Dokážeme úplne nebrať do úvahy, či je deň alebo noc, vieme liečiť choroby, ktoré by pred 50 rokmi znamenali istú smrť a dĺžka našich životov sa stále predlžuje. Myslíte si, že naši starí rodičia mali čo len slabé tušenie, ako veľmi sa svet zmení počas 20. storočia?

Dieťa, ktoré sa dnes narodí, bude v roku 2050 tridsiatnik. Ako môžeme toto dieťa pripraviť na svet, o ktorom vôbec netušíme, ako sa bude vyvíjať? Kto z nás vie, ako bude vyzerať rok 2050? Nevieme, aké pracovné pozície budú v kurze, ako bude fungovať štátna správa a armáda a ako pokrok v medicíne a biotechnológiách ovplyvní našu dĺžku života.

Je pravdepodobné, že zmeny, ktoré okolo nás prebiehajú, povedú k zmene pracovného trhu. Ľudia sa budú musieť naučiť pravidelne inovovať svoje znalosti. To, čo sa dnes deti učia v škole, bude za 10 rokov pravdepodobne neužitočné . Aby obstáli na trhu práce, budú sa musieť naučiť nové zručnosti. Pre staršie generácie bolo bežné, že zamestnanec strávil celý svoj produktívny život v jednej firme a na jednej pozícií. Je pravdepodobné, že v budúcnosti pôjde skôr o výnimky. Podobne ako ľudia prichádzali o zabehnuté živobytie počas priemyselnej revolúcie, ľudia strácajú a budú strácať prácu počas súčasnej digitálnej revolúcie.

Dobrá správa však je, že na nich čakajú nové pozície – jediné, čo musia urobiť, je naučiť sa nové zručnosti. Na kongrese ITAPA bude Andrew Green z OECD hovoriť práve o pracovných pozíciách, ktoré sú ohrozené digitálnou revolúciou a načrtne možné riešenia. Nenechajte si ujsť jeho prednášku 12. novembra o 10:20. A keď už budete na kongrese, zastavte sa aj v paneli Kde sú ľudia pre IT?, kde budú odborníci hovoriť o nedostatku skúsených „ajťákov“.  Spôsobujú to zastarané výukové programy na našich stredných a vysokých školách, ktoré nestíhajú reflektovať realitu pracovného trhu alebo nepríťažlivosť IT odborov? Riešenie každého problému spočíva najskôr v pochopení jeho príčin. V paneli sa na túto tému sa 13. novembra od 13:00 pozrú Gustáv Budinský z Úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, Mário Lelovský z ITAS, Andrew Green z OECD, Anna Záhorčaková z Ditecu, Petra Kotuliaková z organizácie Aj Ty v IT, Natália Šultysová z Nadácie Filantropia a Peter Ďurica z NASES.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies