ITAPA 2014: Začína sa veľká diskusia o budúcnosti školstva

Za veľkého záujmu verejnosti z oblasti IT otvoril 13. ročník medzinárodného kongresu ITAPA štátny tajomník ministerstva školstva Juraj Draxler. Oznámil, že ministerstvo predložilo do pripomienkového konania zákon o odbornom vzdelávaní.

Rezort takto prvýkrát informoval, že očakávaná legislatíva, ktorá zavedie do stredoškolského vzdelávania takzvaný duálny model, sa môže stať realitou. Po novom by sa na stredných školách malo do osnov dostať podstatne viac praktickej výučby.
 
Slovenský IT priemysel očakáva náročnú diskusiu o obsahu zákona. Podľa odborných združení ASIT a ITAS, predložený návrh zatiaľ nezohľadňuje potreby priemyslu, ktorý je významným zamestnávateľom na Slovensku.
 
Organizátori ITAPA sa rozhodli predstaviť úspešne fungujúce modely moderného vzdelávania v zahraničí. Preto jedným zo spíkrov bol aj veľvyslanec Rakúska v SR Helfried Carl. Hovoril najmä o hospodárskych benefitoch systému duálneho vzdelávania pre potenciál krajiny.
Reformu poľského školstva predstavila Marta Czapinska z ministerstva školstva. Poľsko je v rámci Európy často označované za “skokana roka” v modernizácii svojho vzdelávacieho systému.
 
Téma moderného digitálneho vzdelávania bude rezonovať aj v ďalších panelových diskusiách počas dvojdňového kongresu ITAPA.
 
Zajtra 12. novembra bude programovým magnetom diskusia “Výzva slovenského eGovernmentu” a záverečný Okrúhly stôl “Informatizácia v akcii”. Očakáva sa, že zodpovední predstavia nové programové obdobie EÚ 2014-2020, ako aj stratégiu, ktorá by mala nadviazať na končiaci sa operačný program Informatizácia spoločnosti (OPIS).
Klasicky silnou témou ITAPA bude Bezpečnosť v elektronickom svete a ochrana osobných údajov. Predstaví sa sa aj architekt britského systému Open data Andrew Stott. Novinkou bude spoločná diskusia so start-up komunitou o smerovaní tohto inovatívneho spôsobu podnikania.
Prihláste sa na Jarná ITAPA 2021
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným