Staňte sa partnerom

Umelá inteligencia pomôže s personálnou krízou v zdravotníctve

Sledovanie prítomnosti pacienta na izbe, vyhodnocovanie jeho pohybu vo vnútri a okamžité upozornenie napríklad v prípade záchvatu alebo pádu.

Umelá inteligencia v spojení s kamerami dokáže výrazne zjednodušiť pravidelnú kontrolu stavu pacientov, ktorá patrí k časovo najnáročnejším činnostiam zdravotných sestier. 
Tých podľa vlaňajšieho prieskumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky chýbajú v Českej republike až štyri tisícky. 
Z analýzy Konica Minolta pritom vyplýva, že s využitím inteligentných kamier možno zvýšiť efektivitu ošetrujúcej starostlivosti až o 30 %.
 • Personál v nemocniciach či domovoch seniorov ušetrí čas strávený obchôdzkami izieb a vypĺňaním dokumentácie
 • Umelá inteligencia rozpozná kritickú situáciu, automaticky spustí poplach a privolá sestru alebo ošetrujúceho lekára.

„S nedostatkom zdravotných sestier sa stretáva celá Európa. Konkrétne v Ázii pritom naše riešenie nemocnice už bežne využívajú. Okrem nahradenia pravidelných obchôdzok dokážu kamery napríklad sledovať aj teplotu pacientov a dodávať množstvo dát, ktoré sestrám zjednodušia administratívu. To sú desiatky ušetrených minút denne, kedy sa môžu sestry venovať iným činnostiam,“ povedal Michal Šotek, riaditeľ divízie Video Solution Services spoločnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, a dodal: „Aktuálne používa naše kamery niekoľko českých nemocníc na bežné zaistenie bezpečnosti a meranie teplôt sledovaných osôb. O využití umelej inteligencie na zjednodušenie práce sestrám rokujeme s prvými zákazníkmi.“

KONICA KAMERY_JPEG



Technológia Konica Minolta je vhodná nielen pre nemocnice, ale napríklad aj pre liečebne rôzneho zamerania či domovy seniorov. Kamery pritom spracovávajú iba tzv. anonymizované dáta, čím je zachované súkromie sledovaných osôb.
„Kamera v tomto prípade neodosiela štandardné video, na ktorom by zdravotná sestra sledovala, čo pacient robí. Funguje v podstate iba ako snímač (senzor). Na monitore potom sestra vidí len prehľad všetkých izieb s grafickým znázornením stavu pacientov. Ten má podobu semaforu, kde možno každú farbu priradiť inému definovanému stavu,“ vysvetlil M. Šotek.
 
Systém dokáže konkrétne indikovať napríklad opustenie izby, polohu pacienta (v sede / v ľahu), či neštandardný pohyb, ako je napríklad pád. V prípade potreby môže personál aktivovať obojstranný mikrofón a s pacientom komunikovať. Ak nastane krízový stav, zapne sa nahrávanie situácie na izbe a dáta sú okamžite pripravené na zdieľanie prostredníctvom ďalších kanálov. Poplach sa v takejto situácii spustí nielen na sesterni, ale dá sa nastaviť aj upozornenie na mobilný telefón ošetrujúceho lekára. „Kamery sledujú stav na izbách v režime 24/7. V prípade kritickej situácie potom spustia poplach v priebehu sekúnd. To môže v praxi predísť mnohým tragickým scenárom spôsobeným neskorým zásahom lekára,“ uzavrel M. Šotek.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies