Staňte sa partnerom

Umelá inteligencia pomáha chrániť digitálny svet, bez zásahu človeka sa však nezaobíde

S nástupom jazykových modelov ako ChatGPT sa stala umelá inteligencia diskutovanou témou pre širšiu verejnosť. Používateľom pomáha s prácnou agendou či s vymýšľaním kreatívnych konceptov. Radosť z rozmachu technológie však majú aj kybernetickí zločinci. Takisto ako dokáže slúžiť na dobré účely, sa môže z nástroja stať v zlých rukách zbraň.

Útočníci môžu jazykový model zneužiť napríklad na tvorbu presvedčivých phishingových podvodov, ale aj samotné písanie škodlivého kódu. Dobrou správou je, že bezpečnostné riešenia nie sú pozadu. Už dlho využívajú umelú inteligenciu ako súčasť svojich technológií. Nadšenci sci-fi sa dočkali. V dnešnej dobe dochádza k stretu umelých inteligencií. O tom, ktorá strana zvíťazí, však rozhodne ľudská expertíza.

Umelá inteligencia ako obrana proti hrozbám

Odborníci zo spoločnosti ESET sa so strojovým učením zaoberajú už viac ako 25 rokov a dajú sa považovať za jeho priekopníkov v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Neurónové siete sa v produktoch slovenskej firmy prvýkrát objavili už v roku 1997. Odvtedy vzniklo množstvo projektov zameraných na automatizáciu kybernetického zabezpečenia, ktoré ochrancom pomáhajú kategorizovať virtuálny svet na dobrý, zlý a niečo medzi.

Vo svojich počiatkoch bezpečnostné riešenia obsahovali manuálne vytvárané databázy škodlivých kódov. Ak sa antivírus stretol s daným kódom, vedel vyhodnotiť, či predstavuje hrozbu. S pribúdajúcim počtom a druhmi malvérov by však nebolo v ľudských silách databázu aktualizovať.

ESET preto zapriahol umelú inteligenciu, ktorá pomáha automaticky určiť, či je daná vzorka nebezpečná a to už na základe jej časti alebo správania. Strojové učenie ESET rokmi zdokonaľuje a dnes ho využíva naprieč rôznymi ochrannými vrstvami ESET LiveSense vo svojich produktoch. Umelá inteligencia v službách spoločnosti ESET je trénovaná na desaťročia zbieraných dátach a denne zachytí státisíce vzoriek škodlivých kódov.


ESET_vrstvy_ITAPA_2023
 

Bez ľudí to nepôjde

Umelá inteligencia je bezpochyby významnou pomocníčkou v boji proti nástrahám digitálneho sveta. Ani dnes sa však nezaobíde bez zásahu a kontroly zo strany človeka. Umelá inteligencia by mohla napríklad rozhodnúť, že sporná vzorka je malvér, pričom v skutočnosti by išlo o neškodný kód. Falošná detekcia by mohla takto zapríčiniť vyradenie prevádzky v podniku. Opačným problémom je zas nesprávne posúdenie sofistikovanej škodlivej vzorky, ktorá obsahuje prvok, s ktorým sa dovtedy AI nestretla.

Pri drvivej väčšine vzoriek si dokáže technológia poradiť aj sama, lebo je po hĺbkovom preskúmaní v cloudovom sandboxe jednoznačné, či predstavujú hrozbu. Existuje však veľmi malé percento, ktoré je sporné a zlé posúdenie by vyústilo do kybernetickej pohromy. Sporné kódy preto technológia odfiltruje a posunie ich na preskúmanie expertom. Skúsený profesionál vykoná hĺbkovú analýzu a dokáže zhodnotiť, či ide o škodlivú vzorku.

V spoločnosti ESET veríme, že kľúčom k účinnej kybernetickej ochrane je kombinácia špičkových technológií a ľudskej expertízy.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies