Staňte sa partnerom

Diskutéri ITAPA OPEN TALK: Bezpečnosť v novom svete

/ Prednáška
Juraj Krúpa, Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť: „Nové technológie vs staré myslenie. Najväčšou hrozbou dnes nie sú nové technológie, ale spiatočnícke myslenie využívajúce moderné technológie s cieľom dosiahnuť návrat do minulosti.“

Pavel Macko, expert na obranu a bezpečnosť: „Pred dvadsiatimi rokmi sme si mysleli, že revolúcia vo vojenstve v dôsledku digitalizácie definitívne odstráni vojnovú hmlu. To sa stalo, ale inak ako sme čakali. Technológie priniesli tri nové koncepty: situačný prehľad veliteľov o bojisku, C4ISR (systémy velenia, riadenia, komunikácie, počítače, spravodajstvo, pozorovanie a prieskum) a presné použitie sily. Napriek tomu sme sa v prvej veľkej vojne digitálnej éry ocitli vo vojnovej hmle a multidoménovom konflikte na všetkých úrovniach."

VIDEOZÁZNAM ITAPA OPEN TALK


 

Tomáš Valášek

Výbor NR SR pre európske záležitosti
Pred nástupom do funkcie poslanca NR SR pôsobil ako riaditeľ a vyšší výskumný pracovník so zameraním na obranu a bezpečnosť, transatlantické vzťahy a východoeurópsky "susedný" región v Carnegie Europe.  V rokoch 2013 - 2017 bol veľvyslanec SR pri NATO. Predtým pracoval ako prezident Central European Policy Institute v Bratislave (2012 - 2013), riaditeľ sekcie zahraničnej politiky a obrany v Centre for European Reform v Londýne (2007 - 2012), a zakladateľ a riaditeľ Bruselskej pobočky World Security Institute (2002 - 2006). V rokoch 2006 - 2007 pôsobil ako výkonný politický riaditeľ a riaditeľ sekcie bezpečnosti a obrany Ministerstva obrany Slovenskej republiky.  Je autorom početných článkov v novinách a žurnáloch, napr. Internation…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Pavel Macko

expert na obranu a bezpečnosť
Generálporučík vo výslužbe, Pavel Macko, je expert na obranu a bezpečnosť s 35-ročnou praxou. Vyštudoval Vojenskú technickú akadémiu v Brne. Vedeckú ašpirantúru absolvoval v Brne. Je absolventom Univerzity národnej obrany USA vo Washingtone. Má bohaté odborné a technické vedomosti a prax, manažérske aj veliteľské skúsenosti zo všetkých stupňov velenia. Zastával vysoké veliteľské a štábne funkcie doma a v medzinárodných štáboch. Počas kariéry bol veliteľom celoarmádnej logistiky, zástupcom veliteľa pozemných síl, náčelníkom štábu pre operácie generálneho štábu a zástupcom náčelníka GŠ. Presadzoval inovatívny výcvik doma aj v zahraničí. Bol nasadený v operácii ISAF a viedol medzinárodný štáb, ktorý riadil operácie v rámci celého Afga…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Juraj Krúpa

Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť
Juraj Krúpa je v súčasnosti predsedom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Za poslanca bol zvolený v roku 2020 a je členom politickej strany Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Juraj Krúpa bol pred zvolením do Národnej rady SR v rokoch 2016-2019 programovým riaditeľom programu bezpečnosti a obrany v nezávislej mimovládnej organizácii Slovenský inštitút pre bezpečnostnú politiku. Počas týchto rokov sa mu podarilo stať sa hlavným odborníkom pre médiá, ktorým poskytoval analýzy a vyjadrenia k medzinárodnej i domácej obrannej a bezpečnostnej politike a aktuálnym problémom. Skúsenosti s obrannou politikou, krízovým manažmentom a bilaterálnymi a multilaterálnymi vzťahmi nadobudol počas rokov pôsobenia na Ministerstve obrany SR. Ďalej Juraj …
Zobraziť viac informácií o spíkrovi

Marcel Peško

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Počas svojho dlhoročného pôsobenia v slovenskej zahraničnej službe a multilaterálnej diplomacii sa zameriaval na bezpečnostnú problematiku, agendu kontroly zbrojenia a odzbrojenia, ako aj otázky prevencie a riešenia konfliktov. V súčasnosti zastáva pozíciu osobitného veľvyslanca pre hybridné hrozby a budovanie odolnosti, do portfólia ktorého spadá aj agenda kybernetickej diplomacie.  Po rokoch pôsobenia vo vysokých funkciách na sekretariáte Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) sa v roku 2020 vrátil do slovenskej diplomacie. V pozícií riaditeľa Centra OBSE pre predchádzanie konfliktom zabezpečoval politickú a operačnú podporu mierových misií OBSE, vrátane Osobitnej monitorovacej misie na Ukrajine, ako aj ďalších misi…
Zobraziť viac informácií o spíkrovi
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies