Staňte sa partnerom

Vďaka nanotechnológiám už nebudeme závislí na vlastnej imunite

Nanotechnológia -pojem, ktorý ľuďom hovorí len veľmi málo, a pritom je tak dôležitý, že zmení život nás všetkých. Nejde o nič iné ako o vytvorenie inteligentnej hmoty. Predstavme si substanciu, ktorú doslova niekde nalejeme a molekuly tejto hmoty vykonajú vopred naprogramovanú prácu. Sú to totiž maličké roboty – nanoboty.

Jednou z množstva aplikácií nanotechnológie je zdravie. „Naším telom sa budú nielenže preháňať nanoboty ako dopravcovia liekov či akýsi opravári orgánov, no na tele i v ňom budeme mať veľa nanosenzorov, ktoré budú monitorovať naše zdravie. Tieto nanosenzory budú online napojené na umelú inteligenciu, ktorá úplne nahradí praktického lekára,“ približuje JIŘÍ KÚS, predseda výkonnej rady Asociácie nanotechnologického priemyslu v Českej republike, ktorý ako spíker vystúpi na ITAPA: Hacking the future, a to hneď v prvý deň kongresu - 13. novembra v sekcii Potenciál nových technológií.

A čo prinesú medicínske nanoboty v praxi? Prestaneme byť závislí na našej vlastnej imunite. Nanoboty odstránia rakovinové bunky v priebehu pár dní. Zvládnu aj také ochorenia, pred ktorými ľudská imunita kapituluje, ako napríklad Alzeheimer. Mimochodom, práve boj proti rakovine je jedným z vlajkových projektov nanotechnológie. Českí nanotechnológovia - jedni z najlepších na svete, vyvinuli špeciálneho nanobota, ktorého dokážu implementovať do ľudského tela, a ten následne zabíja rakovinotvorné látky. Liečba týmto spôsobom bude podľa JIŘÍ KÚSA možná približne za 10 rokov. „Aj napriek pokročilému výskumu to skôr nebude kvôli nákladným a zdĺhavým klinickým testom.“ Podľa neho sa dnes nanotechnologický priemysel uberá 3 smermi: výrobou náhradných ľudských orgánov, sledovaním zdravia pomocou nanosenzorov a cielenou dopravou liekov do zasiahnutých tkanív v tele. Na ITAPA priblíži, prečo majú nanotechnológie potenciál zmeniť zásadným spôsobom naše životy. „Prichádzajúca nanorevolúcia úplne zmení výrobu, energetiku a starostlivosť o zdravie.“


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies