Staňte sa partnerom

Marek Fabrika

Technická univerzita vo Zvolene
Doc. Ing. Marek Fabrika, PhD. pracuje ako vedúci katedry hospodárskej úpravy lesov a geodézie na Lesníckej fakulte Technickej univerzity vo Zvolene. Zaoberá sa využitím informatiky v lesníctve najmä modelovaním rastu lesa. Hlavným výsledkom jeho práce je model SIBYLA, ktorý umožňuje vo forme počítačového programu prognózovať vývoj lesa na niekoľko rokov až desaťročí do budúcnosti. Model zároveň prepojil s virtuálnou realitou lesa a zariadením typu CAVE (Computer Aided Virtual Environment).
Prihláste sa na ITAPA Health&Care 2025
  • Virtuálna jaskyňa na Technickej univerzite vo Zvolene. Moderná výučba v praxi
    Neviete si predstaviť budúcnosť? Modelujte v jaskyni!

    Prečo by vám prednáška nemala uniknúť?
    To ako vyzeral svet, príroda, veci okolo nás pred desiatimi-dvadsiatimi rokmi si vieme spomenúť. Ako však o toľko rokov budú vyzerať, si dokážeme buď predstaviť alebo namodelovať vo virtuálnom prostredí. Vo Zvolene dokonca vedia ako budú vyzerať naše lesy...


    Anotácia:
    Virtuálna jaskyňa (systém CAVE) na Technickej univerzite vo Zvolene je unikátne zariadenie svojho druhu na Slovensku a ojedinelé aj vo svete. Virtuálna jaskyňa umožňuje modelovanie a vizualizáciu rôznych objektov a procesov vo forme virtuálnej reality. V prostredí virtuálnej reality je umožnený nielen pohyb, ale aj manipulácia s objektmi. Napríklad študenti interiérového dizajnu si v nej môžu navrhnúť dizajn a vybavenie interiérov. Študenti lesníctva si môžu vo virtuálnej jaskyni preveriť dopady hospodárskych zásahov do lesa. Pomocou rastového simulátora SIBYLA integrovaného s virtuálnou jaskyňou môžu namodelovať vývoj lesa a preveriť ako bude vyzerať napríklad o 20 rokov. Virtuálna jaskyňa je súčasťou Haly vedecko-experimentálnych pracovísk, ktorá podporuje modernizáciu vzdelávacích a výskumných aktivít na univerzite. Realizátorom projektu bola spoločnosť DATALAN. Projekt bol financovaný z EU fondov.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies