Staňte sa partnerom

Šikovné ajtáčky zlepšujú život v Keni, Indii aj Nigeri. Ako je to na Slovensku?

Stredoškoláčky, pozor. Máte nápad na svet zachraňujúcu appku? Povedzte nám o nej a získajte DITEC Opportunity Award 2021 priamo na Galavečere ITAPA!

Aj keď zďaleka nie všetci z nás majú rovnaké štartovacie podmienky, nasledujúcich pár príbehov je dôkazom toho, že s bystrou mysľou a pevnou vôľou sa dnes dá dosiahnuť veľmi veľa. Pretože vývojármi špičkových technologických riešení, ktoré reálne pomáhajú robiť svet lepším miestom, nie sú len absolventi prestížnych severoamerických univerzít.

Inšpiratívnym príbehom sú The Restorers – Reštaurátorky. Je to skupina aktivistiek z Kene, ktoré bojujú proti stále rozšírenej ženskej obriezke. Ich appka i-Cut už od roku 2017 pomáha dievčatám, ktoré si v rizikových situáciách môžu privolať pomoc, ale vie poskytnúť poradenstvo aj obetiam tejto nehumánnej praktiky. Výsledky dievčat z východu Afriky ich dostali až do Silicon Valley.

Presuňme sa však na ďalší kontinent. Mladá indická výskumníčka Sivareena Sarika aj s celou rodinou zažili poriadny šok, keď jej sesternica v 4. mesiaci tehotenstva za dramatických okolností prišla o bábätko. Rozhodla sa svoj život zasvätiť tomu, aby sa takéto situácie v budúcnosti opakovali čo najmenej. Spolu s tímom prepojili cez WhatsApp skupinu niekoľkých stoviek budúcich mamičiek a ich lekárov. Keď po pár mesiacoch počet správ prevýšil státisíce, rozhodla sa Sivareena urobiť appku PregBuddy. Tá je dnes hitom medzi indickými „tehuľkami“. Umelá inteligencia im odpovie na jednoduché otázky a kontaktuje odborníka, keď je situácia vážnejšia. Koľko bábätiek mesačne appka zachráni, samozrejme nie je možné odsledovať. Samotní gynekológovia ju však oceňujú ako efektívny nástroj, ako zostať v kontakte so svojimi pacientkami.

Krajina bez príležitostí. Neprajníci tak zvyknú označovať Niger. Krajina v strede Sahary pravidelne obsadzuje popredné miesta v rebríčkoch najchudobnejších krajín. A práve odtiaľto pochádza Salissou Hassane Latifa, ktorá sa rozhodla zmeniť svet k lepšiemu. Počas štúdia farmácie zistila, že chce životy zachraňovať pomocou IT. Jej appka Saro zachraňuje životy obetí dopravných nehôd. Okoloidúcim umožňuje komunikovať s profesionálnymi zdravotníkmi, navyše vysiela GPS signál, a tak záchranári prídu rýchlejšie. Aj za túto appku získala Salissou ocenenie Miss Geek Africa 2018. Dnes sa venuje najmä podpore dievčat so záujmom o technológie.

A čo my, Slovenky? Ako odpovieme svetu technológií? Zmeníme svet k lepšiemu?
Milé študentky slovenských stredných škôl, ak máte chuť zlepšiť svet, pošlite nám svoj nápad na appku, ktorá môže urobiť náš svet lepším miestom. Netreba nič dizajnovať ani „kódiť“, ide nám o zaujímavé nápady. Skúste nám poslať svoje idey a pošlite nám krátky dvojstranový text alebo12-slidovú prezentáciu alebo 3-minútové video či inú formu do konca októbra na adresu: studentka@ditec.sk. Možno práve vy si z galavečera kongresu Itapa, 10. novembra v Bratislave, odnesiete ocenenie DITEC OPPORTUNITY AWARD 2021 spolu s finančnou odmenou.

Dovidenia na ITAPA!




 
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies