Staňte sa partnerom

SAS pomáha školám zvyšovať budúce príjmy študentov

Do akademického programu SAS sa môžu zapojiť všetky školy, ktoré chcú lepšie prepojiť teóriu s praxou a pomôcť študentom nadobudnúť zručnosti, ktoré sú dnes na trhu práce mimoriadne žiadané.

Profesijná sociálna sieť LinkedIn, ktorá má vyše 500 miliónov členov, hľadá každý rok odpoveď na otázku, ktoré schopnosti zamestnancov sú v globále na pracovnom trhu najžiadanejšie. Analyzuje dáta o zručnostiach, ktoré zamestnávatelia aktívne vyhľadávajú najviac a na základe výsledkov zostavuje rebríček tých najžiadanejších. Na jednom z prvých dvoch miest sa už niekoľko rokov držia štatistické analýzy a takzvané dolovanie dát.

Zručnosť, ktorá sa oplatí
Prirodzene, vysoký dopyt zvyšuje aj cenu, a tak neprekvapujú výsledky výskumu, ktorý urobili web Money.com a firma Payscale. Analýzou desiatok miliónov profilov zamestnancov zo všemožných odvetví, porovnávaním ľudí s rovnakými titulmi, vekom a skúsenosťami z rovnakých lokalít, sa snažili určiť najcennejšie schopnosti na trhu práce.

K čomu dospeli? Bez ohľadu na odvetvie, senioritu človeka a jeho postavenie v organizačnej štruktúre, má najväčší prínos pre výšku platu schopnosť ľudí dať zmysel dátam. Úplne najcennejšia vedomosť, ktorá na trhu práce zvyšuje príjem v priemere o 6,1 %, je podľa Money a Payscale ovládanie softvéru SAS, ktorý slúži práve na analýzy dát.

Pre Slovensko obdobné výskumy neexistujú, ale niet pochýb, že schopnosti manažovať, analyzovať a modelovať dáta, patria u nás k vysoko nedostatkovým – a tým pádom aj cenným. Dátová analytika začína byť žiadaná nielen v marketingu, ale napríklad aj v logistike, vo výrobe, na oddeleniach rizík a vo verejnej správe. Vznikajú úplne nové pozície, ktoré ešte pred niekoľkými rokmi neexistovali a školy na zmeny nevedie vždy reagovať flexibilne.

Pomocná ruka
Softvérová a poradenská spoločnosť SAS si medzeru na trhu práce uvedomuje, preto už niekoľko rokov ponúka akademický program, do ktorého sú celosvetovo zapojené tri tisícky univerzít, vrátane štyroch slovenských – Ekonomickej univerzity v Bratislave a v Košiciach, Univerzity Komenského, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a Technickej univerzity v Košiciach.

Zúčastnené školy využívajú pri výučbe niektorých predmetov softvér SAS, ktorí majú k dispozícii za zvýhodnených podmienok, a to vrátane rovnakej technickej podpory, akú majú komerční klienti. Zapojením sa do akademického programu však získavajú oveľa viac. Napríklad množstvo pomôcok, ako sú odborné publikácie a študijné materiály, školenia pre pedagógov či podporu pri vydávaní skrípt. Odborníci zo SAS-u tiež robia na školách pre študentov prednášky, organizujú súťaž o najlepšiu záverečnú prácu s využitím softvéru SAS a zúčastňujú sa na tvorbe učebných osnov nových predmetov. Nemalá pozornosť sa venuje školeniam pre študentov a vyhľadávaniu talentov, ktorým vie SAS ponúknuť zaujímavé pracovné ponuky u svojich klientov.

Kým univerzity si využívaním moderných technológií zlepšujú povesť, študenti získavajú praktické skúsenosti so špičkovým analytickým softvérom, vďaka čomu dokážu lepšie previazať teóriu s praxou. V konečnom dôsledku sú lepšie pripravení na pracovný život a získavajú konkurenčnú výhodu na trhu práce. Na Slovensku sa na štyroch univerzitách každoročne učí pracovať so SAS-om zhruba 700 študentov.

SAS pre každého študenta
Keďže spoločnosť SAS sa neustále snaží zvyšovať dostupnosť analytického softvéru v školstve, umožňuje v posledných rokoch využívať špičkový analytický softvér všetkým študentom, ale napríklad aj doktorandom, bez ohľadu na to či je ich škola zapojená do akademického programu alebo nie. Základný balík si vedia  stiahnuť bezplatne na domáce použitie a využiť ho tak napríklad pri príprave záverečných prác alebo pri výskumoch.

Novinkou posledných rokov je možnosť využívať SAS aj cez cloud, a to nielen pre akademickú, ale aj vedeckú obec. Na Slovensku to umožňuje Centrum vedecko-technických informácií SR prostredníctvom portálu iss.cvtisr.sk, cez ktorý je dostupná paleta softvérových balíkov pre potreby vedcov a výskumníkov. Oprávnenými používateľmi služieb ISS CVTI SR sú predovšetkým pedagógovia a zamestnanci vedecko-výskumných inštitúcií v SR, ktoré sú financované z verejných zdrojov ako napríklad vysoké školy a SAV.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies