Staňte sa partnerom

Odkaz Alana Turinga

V júli tohto roku Anglická banka (Bank of England) oznámila, že na 50 librovej bankovke bude zobrazený Alan Turing. Dodatočne tým vzdala hold jeho umu a genialite.

Alan Turing bol vynikajúci matematik, ktorý počas druhej svetovej vojny viedol v Bletchley parku tím, ktorý zásadne prispel k porážke Nemecka. Jeho tím dokázal prelomiť nemeckú „neprekonateľnú šifru“. Historici odhadujú, že aj vďaka tomu sa druhá svetová vojna skrátila odhadom o dva roky. Akoby to ale nestačilo, Turing mal tiež zásadný vplyv na počítačovú vedu a umelú inteligenciu. Jeho práca pomohla definovať koncept algoritmov, ako ich dnes poznáme a používame.  V National Physical Laboratory navrhol automatický výpočtový stroj (ACE), jeden z prvých dizajnov elektronických počítačov.

V roku 1950 sa zamyslel nad tým, či stroje vedia myslieť. Vo svojom texte naformuloval test, ktorý sa dodnes používa na posúdenie toho, či je stroj rovnako inteligentný ako človek. Turing tvrdil, že ak počítačový program dokáže oklamať viac ako 30 percent ľudí, môžeme ho považovať za neodlíšiteľný od ľudskej mysle. Dokáže myslieť. Turingov test inšpiroval nielen matematikov a počítačových expertov, ale tiež spisovateľov a filmárov.

V klasickom Turingovom teste uspel počítač v roku 2014. V roku 2018 tím zo Staffordshire University upravil test na podmienky 21. storočia, pričom zobrali do úvahy vývoj v oblasti robotiky. „Multimodálny Turingov test“ hodnotí okrem iného vzhľad, pohyb, hlas a to, ako dobre je umelá inteligencia integrovaná s robotickým telom. Dnes ale asi Turingov test pozná väčšina ľudí skôr vďaka filmom Blade Runner alebo Ex Machina. V druhom menovanom dostane mladý programátor priame zadanie otestovať špičkového androida na Turingov test. V klasickom filmovom diele, Blade Runner, sa na testovanie androidov používa kombinácia technológie a okruhov otázok.

Umiestnenie Alana Turinga na bankovku však znamená viac ako iba ocenenie národného hrdinu. Alan Turing bol odsúdený ako homosexuál a pravdepodobne kvôli svojmu súdu a následnej chemickej kastrácii spáchal samovraždu. V roku 2009 sa britský premiér Gordon Brown verejne ospravedlnil za „desivé zaobchádzanie s Turingom“. Zákon Alana Turinga sa dnes neformálne používa ako označenie britského zákona z roku 2017, ktorý so spätnou platnosťou omilosťuje mužov, ktorí boli v minulosti stíhaní kvôli svojej homosexualite.

Ako si budú Alana Turinga pamätať budúceho generácia? Ako vojnového hrdinu? Autora Turingovho testu? Alebo víťazstvo v boji za práva menšín?

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies