Staňte sa partnerom

Na Slovensku máme unikátny mobilný monitorovací systém, pomáha bezpečnostným, záchranným jednotkám a monitoruje hromadné podujatia

Naša značná závislosť na technológiách, ale aj rôzne krízové situácie v dnešnom svete, nám neustále pripomínajú, že modernizácia a vývoj informačných a komunikačných technológií pre obranu a bezpečnosť sa stáva nevyhnutnosťou. Presne v tomto duchu sa aj u nás v Aliter Technologies snažíme pristupovať k vývoju nových riešení, ktoré majú za úlohu zefektívniť prácu obranných, policajných, hasičských, či iných záchranných zložiek v teréne. Jedno z takýchto netradičných riešení je aj Mobilné miesto riadenia (MMR), ktoré najlepšie priblíži Imrich Petruf, riaditeľ špeciálnych systémov Aliter Technologies.

 

Čo je Mobilné miesto riadenia a pre koho je vlastne určené?

Je to vozidlo vybavené najnovšími komunikačnými technológiami, vďaka čomu je možné rýchle zhromažďovanie, vyhodnocovanie a distribúcia informácii z periférnych zariadení ako je napríklad upútaný dron, či vzducholoď. Tento systém slúži na prepojenie pozorovacích a komunikačných systémov s operačným strediskom velenia a zároveň umožňuje operácie riadiť priamo z terénu. V praxi to vyzerá tak, že dron, vzducholoď, alebo aj obe zariadenia naraz, spravia prieskum okolia, zozbierané dáta v reálnom čase spracujú systémy zabudované vo vozidle a na ich základe sa velenie rozhodne ako ďalej postupovať. Dáta sú zdieľané s centrom velenia cez rôzne komunikačné platformy, ktoré tak môže mať okamžitý prehľad o situácii aj na stovky kilometrov vzdialenom mieste.

MMR umožňuje rýchle nasadenie kdekoľvek podľa potreby - aj na miestach, o ktorých by sme to nepovedali. Riadenie dopravy pri rozsiahlejších nehodách, sledovanie priebehu záplav alebo iných živelných katastrof, monitoring veľkých spoločenských podujatí alebo protestov.
Výhodou riešenia je absolútna energetická nezávislosť celého systému a možnosť rýchleho nasadenia, pričom na jeho obsluhu stačia iba dvaja ľudia – operátor a pilot, ktorý dohliada na dron či vzducholoď. MMR je taktiež vybavené bezpečnostnými kamerami s 360° záberom, aby mala posádka prehľad o situácii v blízkosti vozidla – napr. v prípade monitorovania davu ľudí na festivaloch.

 

Čo bolo motiváciou pre vytvorenie tak komplexného systému?
 

Výzvy, ktorým čelíme pri zabezpečení komunikácie pri rôznych krízových situáciách, či prírodných katastrofách, zdôrazňujú potrebu mať rýchle a presné informácie v reálnom čase. Systém MMR môžu používať ozbrojené sily a policajné zložky pri prieskume neznámych oblastí, alebo aj pri monitorovaní štátnej hranice, záchranné zložky pri monitorovaní bezpečnosti na verejných zhromaždeniach, manifestáciách či festivaloch. Hasiči ho vedia použiť napríklad aj pri odhaľovaní ohnísk požiarov rôznych budov a objektov vďaka zabudovanej termokamere v drone.
 

Mobilné miesto riadenia tiež umožňuje zabezpečiť rádiové pokrytie pre zasahujúce jednotky v prípade výpadku komunikačných služieb, napríklad počas zemetrasení a rôznych iných (nielen) živelných katastrof, v okruhu niekoľko desiatok kilometrov.
 

S technológiou, ktorá umožňuje tak rýchly zber obrovského množstva údajov, ich presné spracovanie a poskytovanie ďalším členom tímu predstavuje obrovskú výhodu v rôznych situáciách, v ktorých je včasná a presná komunikácia v teréne nevyhnutná.
 

Vďaka technologickému vývoju a prepojeniu komunikačných systémov s našimi životmi sme schopní prinášať riešenia, ktoré nielenže zefektívňujú a urýchľujú rôzne operácie a zásahy, ale chránia aj ľudské životy či už civilistov alebo samotných zasahujúcich jednotiek a to je našou hlavnou motiváciou pri vývoji informačných a komunikačných systémov ako je MMR.

 

Zistite viac a príďte na podujatie ITAPA DEFENCE 2023, už 21. septembra v Banskej Bystrici, kde bude vozidlo ALITER vystavené pre širokú verejnosť.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies