Staňte sa partnerom

Aplikačné a Integračné Prostredie

Integrácia – dnes veľmi frekventovaný pojem, presne tak ako pojem architektúra. Mnohí „odborníci“ sa vyjadrujú k téme, ktorú predstavujú tieto dve na prvý pohľad nesúvisiace slová, avšak pri termíne integrovaná architektúra odborníci v IT zbystria pozornosť. Dôvod? Zjaví sa im ihneď neintegrovaná architektúra plná nekonzistentných dát, s ktorou sa dennodenne stretávajú. Rozumné je zvoliť si cestu integrovanej architektúry, ktorá so sebou prináša celospoločensky uplatniteľné IT riešenia šetriace náklady 
Obrazok_clanok_interway_2017
pri reorganizácii a reštrukturalizácii, vytváraní nových partnerstiev so zreteľom na manažment, bezpečnosť, financie a pod. Proste riešenie pre komplexnú podporu procesov.

Realizácia integračných procesov je veľmi náročná, a preto je nutné uvedomiť si, že pri nej musia byť účastní odborníci na rôznych úrovniach tak na strane dodávateľa, ako aj objednávateľa. Cieľom je minimalizácia nákladov, maximalizácia efektívnosti, skvalitnenie procesov a zlepšenie poskytovania služieb.
 
„Výsledkom by malo byť, že používateľ  rôznorodosť infraštruktúry informačných technológií nepocíti, respektíve ju nevidí a chápe ju ako celistvé riešenie,“ objasňuje Ing. Roman Kytka, Sales Manager v spoločnosti InterWay, a. s., „ súčasťou riešenia je Enterprise architektúra, ktorú si možno predstaviť ako územný plán mesta, na základe ktorej je možné predvídať, riadiť a rozhodovať.“

Ako vyzerá Aplikačné a Integračné Prostredie „AIP“ Ministerstva obrany SR?
Jedným z príkladov systémovej integrácie je projektov Aplikačné a Integračné Prostredie Ministerstva obrany SR, ktorú realizovala spoločnosť InterWay, a. s. Aktuálny stav projektu predstavuje výsledok takmer jednej dekády cieleného súboru rôznych druhov aktivít zameraných na naplnenie stratégie systémovej integrácie komunikačných a informačných systémov v rezorte obrany SR, úlohou ktorej je sprehľadnenie rezortného prostredia zavedením centrálneho bodu integrácie v ňom prevádzkovaných aplikácií. Projekt v nadväznosti na celosvetovo odporúčané štandardy rozvíja celú problematiku nad všetkými požadovanými piliermi takto budovanej architektúry. Project Manager, Ing. Peter Vojtko, vysvetľuje: ,,Ako pozitíva celého projektu vnímame:
  • Správne nasadenú infraštruktúru zaisťujúcu vysokú dostupnosť jednotlivých služieb vo všetkých vrstvách, za súčasného efektívneho využívania centrálnych služieb dátového centra, čo dokopy prispieva
k jednoduchému škálovaniu celého prostredia podľa potrieb strany zákazníka.
  • Vhodné zužitkovanie v prostredí obsiahnutých technológií v súvislosti so znížením obstarávacích a prevádzkových nákladov operačných systémov a SW platforiem.
  • Praktické naplnenie ambície v praxi zrealizovať integráciu systémov budovaných nad rôznymi vývojovými platformami."

V súčasnosti publikované služby nasadené v produkčnej prevádzke MO SR:
  • Systémová integrácia a kompozícia informačných systémov pomocou ESB
  • Orchestrácie služieb systémov v rámci procesov pomocou BPEL
  • Podporné služby (centralizácia pravidiel, pracovných tokov resp. úloh, a i.)
  • Unifikácia prezentačnej vrstvy (vývoj používateľských rozhraní) pre pracovné stanice,  tablety ako aj mobilné telefóny

  • Integrácia na rezortné SSO (automatická federácia identity používateľa naprieč systémami)
 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies