Staňte sa partnerom

Ján Tuček

Technická univerzita Zvolen, rektor

Je absolventom Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene (1981). Vo februári 2004 bol vymenovaný prezidentom SR za rektora Technickej univerzity vo Zvolene. Predtým pracoval ako výskumný pracovník Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene a neskôr ako pedagóg na Lesníckej fakulte.

V rokoch 1995-1998 prednášal aj na Fakulte prírodných vied Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a bol koordinátorom úspešného TEMPUS projektu zameraného na rozvoj výučby GIS a Dialkového prieskumu Zeme na stredoslovenských univerzitách. V spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia v Banskej Bystrici pracoval na niekoľkých vzdelávacích a výskumných projektoch v rámci PHARE.

Absolvoval štúdijné pobyty zamerané na GIS a DPZ vo Veľkej Británii, Holandsku a USA. Venuje sa najmä geografickým informačným systémom, digitálnym modelom terénu, GPS, systémom pre podporu priestorového rozhodovania, získavaniu, spracovaniu a analýze geografických dát, sprístupňovaniu lesov a modelovaniu ťažbových technológii a modelovaniu environmentálnych procesov.

V súčasnosti prednáša na Technickej univerzite vo Zvolene problematiku GIS, je predsedom Slovanskej asociácie pre geoinformatiku.

 

  • Referenčné priestorové údaje a služby priestorových údajov ako základ pre budovanie eGovernmentu   |   Kongres ITAPA 2010: Tam, kde sa svety stretávajú
    Príspevok je zameraný na zhrnutie aktuálnych trendov v oblasti vytvárania infraštruktúr pre priestorové informácie od globálnej cez európsku, národnú až po lokálnu úroveň. Pokúša sa o identifikáciu základných referenčných priestorových údajov v rámci Slovenska a aktuálneho diania, vysvetlenie ich významu a potrebu integrácie s inými druhmi údajov produkovaných, obhospodarovaných a využívaných v štátnej správe a verejnej samospráve. Prezentované sú väzby medzi procesmi tvorby infraštruktúry pre GI ako súčasti informatizácie spoločnosti a budovania eGovernmentu. Stručne sa prezentuje aktuálna situácia a technologická úroveň budovania rezortných informačných systémov so zameraním na geografickú informáciu. Zdôrazňuje sa kľúčové postavenie rezortu životného prostredia v týchto procesoch, úroveň, rozsah a význam aktivít, ktoré v aktuálnom období zabezpečuje.
  • GIS a informačné zdroje   |   Kongres ITAPA 2003
    Výber vhodných zdrojov údajov a/alebo postupov na ich konverziu do digitálnej formy patrí k najkomplikovanejším problémom v implementácii Geografických informačných systémov. Otázka súvisí vždy tiež s aktualizáciou dát a organizačnými väzbami, hodnotením a sledovaním kvality, štandardizáciou ako i stavom infraštruktúry pre geoinformácie na jednotlivých úrovniach. V príspevku sa uvádza rozdelenie potenciálnych zdrojov dát pre GIS všeobecne ako i jednotlivých oblastiach a rezortoch na Slovensku. Hodnotí sa význam, vhodnosť a prednosti a nevýhody jednotlivých zdrojov a postupov konverzie dát. Stručne sú uvedené tiež produkty jednotlivých orgánov a inštitúcii. Osobitná pozornosť je venovaná poslednému technologickému vývoju v geoinformatike a možnostiam využitia mobilných GPS/GIS systémov a produktov Dialkového prieskumu Zeme – najmä dát s vysokým priestorovým rozlíšením. Uvádzajú sa tiež niektoré výsledky z oblasti špecifických analýz takých zdrojov dát, vhodné softwarové prostriedky a oblasti aplikácii.
  • GIS (a geoinformatika) na Slovensku – súčasnosť, potreby a ďalší rozvoj   |   Kongres ITAPA 2002
    V príspevku sa uvádzajú základné informácie o GIS – o ich súčasnom chápaní, aspektoch práce s nimi spolu s prehľadom aktuálnych definícii. Stručne sú komentované väzby na geo vedy a informatiku, charakterizuje sa geoinformatika ako zastrešujúca disciplína pre GIS, dialkový prieskum Zeme, navigačné systémy, geoštatistiku, digitálnu kartografiu, prácu s modelmi terénu, počítačové modelovanie a analýzy geografických údajov a informácii. Zdôrazňuje sa potreba rozvoja a integrácie všetkých súčastí geoinformatiky. V ďalšej časti sa stručne rozoberá problematika zdrojov údajov pre GIS, ich štrukturovania, analýz a syntéz s dôrazom na súčasné podmienky Slovenska a špeciálne štátnej správy. Uvádzajú sa tiež názory na štruktúru a súčasti systémov spolu s požiadavkami na ich funkčné vlastnosti, väzby na ostatné aktuálne informačné systémy a technológie. Rozoberajú sa možnosti aplikácii GIS - od bežných systémov zameraných manažovanie a správu až po manažovanie znalostí, expertné systémy a systémy pre podporu priestorového rozhodovania. Primeraná pozornosť je venovaná sociálnemu zázemiu problematiky – otázkam zdrojov informácii obecne (najmä študijnej literatúry), výučby a školenia, existujúcich systémov a používaných technológii, dostupných zdrojov a fungujúcich systémov na Slovensku, integrácie údajov, ich štandardizácie, kvality a metadát. V závere je uvedený pokus o syntézu poznatkov smerom k vízii – definovaniu najaktuálnejších potrieb a krokov vedúcich k ich naplneniu – teda širokému zavedeniu a intenzívnemu využívaniu GIS v rôznych oblastiach na Slovenku s dôrazom na štátnu správu.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies