Program - Jesenná ITAPA 2024
Panelová diskusia sa zameria na najnovšie inovácie a výzvy moderných technológií, ktoré formujú aj oblasť kybernetickej bezpečnosti. Uznávaní zahraniční odborníci budú diskutovať o technológiách, ako sú umelá inteligencia (AI), strojové učenie (ML), automatizácia bezpečnostných procesov a kvantové výpočty, ktoré majú zásadný dopad na kybernetickú odolnosť. Témy ako cloudová bezpečnosť a ochrana údajov v kyberpriestore budú doplnené o pohľady na to, ako AI a ML pomáhajú predpovedať a reagovať na hrozby v reálnom čase, zatiaľ čo kvantové výpočty prinášajú potenciál na zmenu paradigmy v oblasti šifrovania a ochrany dát. Diskusia sa zameria aj na opatrenia aké by Európska únia mala podniknúť na posilnenie svojej konkurencieschopnosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti. Panel tak ponúkne komplexný pohľad na budúcnosť technologických riešení s dôrazom na ich praktickú aplikáciu a strategický význam pre zabezpečenie digitálnej odolnosti v EÚ.
Vassiliki Gogou, ENISA
Uros Zust, ISACA
Martin Hrachala, Ministerstvo vnútra SR
Erik Minarovič, Ministerstvo financií SR
Vladimír Frčo, Alanata
Zsolt Géczi, Palo Alto Networks
Michal Srnec, Aliter Technologies
Zuzana Holý Omelková, GAMO
Juraj Nemeček, Alanata
Ján Paulech, Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby
Juraj Rumanovský, Fortinet
Diskusia o implikáciách Smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2555 zo 14. decembra 2022 o opatreniach na zabezpečenie vysokej spoločnej úrovne kybernetickej bezpečnosti v Únii (NIS2). Záväzky pre Slovenskú republiku vyplývajúce zo Smernice, právna sila Smerníc EÚ v porovnaní s Nariadeniami EÚ. Transpozícia zákona č. 69/2018 Z.z. o kybernetickej bezpečnosti, nové odvetvia, nový spôsob identifikácie povinných osôb.
Jaroslav Ďurovka, SK-CERT
František Hajduk, Ministerstvo vnútra SR
Miriama Podskubová, HAVEL & PARTNERS
V tomto bloku uvedú prezentujúci predstavia rôzne rámce pre meranie úrovne kybernetickej bezpečnosti. Prezentácia zástupcu Európskej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť (ENISA) exkluzívne pre účastníkov ITAPA predstaví metodiku tvorby Európskeho indexu kybernetickej bezpečnosti (EU-CSI).
Európska legislatíva je robustný proces, v ktorom je orientácia možná, len vtedy, ak ňou žijete. K tomu je potrebné dodať, že posledné dva roky medzi Európskym parlamentom, Európskou Radou a Európskou komisiou prebiehali veľmi intenzívne legislatívne činnosti týkajúce sa kyberneticke bezpečnosti. Okrem toho existuje aj množstvo informácií, ktorých poznanie môže nezúčastneným naznačiť, čo všetko sa zmenilo a čo sa ešte zmení v Európskej regulácii kybernetickej bezpečnosti a ochrany údajov.
Radim Kraut, GreyCortex
Stručné predstavenie spôsobov financovania požiadaviek európskej a národnej kybernetickej bezpečnosti a vyplývajúcich projektov. Pripravované výzvy, finančné zdroje a metódy grantového financovania z verejných zdrojov.