Staňte sa partnerom

Žijete v inteligentnom meste?

Inteligentné mesto, smart city – zo všetkých strán sa na nás valí tento pojem. Ako ale definovať, čo je inteligentné mesto? A znamená to, že keď existujú inteligentné mestá, máme tu aj hlúpe mestá? Odpoveď na druhú otázku je podľa Petra Bjørna Larsena z dánskej konzultačnej firmy Smart City Insights jednoznačne áno.

Štyri typy miest

Na jesennom kongrese ITAPA 2019 v paneli Smart cities hovoril Larsen napríklad o tom, že mestá sa dajú deliť na štyri základné kategórie. Máme tu mestá, ktoré preberajú každý nový trend, máme konzervatívne mestá, hlúpe mestá a samozrejme aj inteligentné mestá. To sú tie, ktoré sú pre nás zaujímavé. Ide o mestá, ktoré lepšie reorganizujú svoje zdroje, s rozvahou investujú do technológií a spolupracujú s partnermi z komerčnej a akademickej sféry. Vo svojej prezentácii spomenul Larsen ako príklad inteligentného riešenia hlavné mesto Dánska, Kodaň. V Kodani, podobne ako v mnohých slovenských mestách, v posledných rokoch čoraz častejšie zažívali záplavy vody, ktoré vznikali po každých väčších dažďoch. Ako sa k tomuto problému postavili Dáni? Najskôr museli vyriešiť základné otázky. Ako dažďovú vodu zadržať? Kde ju zhromažďovať? Kam ju potom umiestniť? Keď našli odpovede na tieto čiastkové otázky, riešenie celého problému už bolo jednoduché. V chodníkoch v meste vybudovali mriežky, cez ktoré voda pretečie do nádrže so senzorom. Senzor slúži na signalizáciu stavu naplnenia nádrže. Voda z týchto dažďových nádrží sa potom dá použiť napríklad na zavlažovanie mestskej zelene. Celú prezentáciu Petra Bjørna Larsena, Smart City v praxi, si môžete vypočuť tu.

V čom nás vie inšpirovať Tel Aviv?

Téme inteligentných miest sa budeme venovať aj na konferencii Jarná ITAPA 2020. K našim top spíkrom túto jar patrí Liora Shechter, CIO izraelského mesta Tel Aviv a predsedkyňa fóra izraelských samospráv. Štát Izrael je krajina s najvyšším počtom startupov na obyvateľa a Tel Aviv je známy ako hlavné mesto izraelských startupov, mesto plné digitálnych inovácií. Je pre slovenskú samosprávu relevantná skúsenosť mesta, ktoré funguje na inom kontinente, s inou historickou tradíciou a s inými aktuálnymi problémami? Aj keď sú mnohé východiskové body iné ako majú slovenské mestá, jedna vec zostáva rovnaká. Mesto a jeho občania spoločne vytvárajú svoju budúcnosť a aby boli úspešní, musia spolu komunikovať. Digitálna transformácia miest už nie je viac len optimalizácia dopravy, parkovacia politika a inteligentné semafory. Hlavný dôraz je na participácii občanov. Liora Shechter práve preto v Tel Avive zodpovedá za projekt DigiTel. Hlavným cieľom DigiTel je angažovať, zahrnúť a prepojiť občanov mesta so samosprávou. Ide o personalizovanú digitálnu sieť pre obyvateľov mesta. Každý občan alebo turista si môže na registračných miestach vytvoriť svoj unikátny digitálny profil. Platforma berie do úvahy jeho osobné preferencie ako aj lokáciu. Po registrácii má k dispozícii služby mestskej samosprávy dostupné kdekoľvek a kedykoľvek, šité na mieru jeho potrebám a preferenciám, ktoré zadal pri registrácii. Môže tak napríklad dostať notifikáciu o obmedzeniach na ceste, ktorou bežne chodí, alebo upozornenie na blížiaci sa koniec registrácie detí do škôlky. Platforma DigiTel ale funguje obojsmerne. Ľudia ju tak využívajú napríklad na nahlásenie prekážok na ceste. 

Nenechajte si ujsť prezentáciu Liory Schechter, v ktorej nám priblíži, ako sa transformuje Tel Aviv na mesto budúcnosti a v čom môže byť inšpiráciou aj pre slovenské mestá. Blok venovaný Mestám budúcnosti je pre vás pripravený 4. júna 2020. Registrácia na kongres Jarná ITAPA 2020.

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies