Staňte sa partnerom

Že sa na Slovensku v oblasti Smart Cities nič nedeje? Omyl!

Vedeli ste, že Bratislava má smart lavičky, ktoré nabijú mobil alebo človeka pripoja k bezplatnej wifi sieti? V Krásnom nad Kysoucou zas majú verejné osvetlenie riadené cez satelit...

Aj v slovenských mestách sa realizujú viaceré smart city riešenia, len o nich nie je toľko počuť. Bratislava svojim obyvateľom a návštevníkom už niekoľko týždňov ponúka službu zdieľania bicyklov. V meste však nájdete aj iné “vychytávky”. Od septembra Bratislava napríklad k 13 štandardným smart lavičkám nainštalovala ďalších 15, ktoré sú ešte dokonalejšie. V čom môže byť taká lavička smart? Človek, ktorý si chce oddýchnuť, si pomocou nej môže nabiť mobil alebo sa pripojiť na bezplatnú wifi sieť. Majú takisto informačné panely, vyhrievané sedenie a dokonca aj zabudovanú kameru na sledovanie pohybu. Bratislava je jedným z 37 miest z celého sveta, ktoré takéto smart lavičky občanom ponúkajú.

Bratislava takisto budovala nové smart riešenie v podobe automatickej triediacej linky na odpad. Linka je prvou svojho druhu na Slovensku a jednou z najmodernejších v Európe. Sama dokáže rozpoznať konkrétny typ odpadu a pomocou vzduchových trysiek ho presunúť do konkrétneho kontajnera. Bratislava ponúka občanom aj ďalšie smart riešenie, ktorým je mapový portál GIS. Ide o celopriestorovú mapu hlavného mesta, ktorá obyvateľom uľahčí vyhľadávanie informácií o cestách, chodníkoch, námestiach, územnom pláne, majetku mesta či stanoviskách taxislužieb.

„Bratislava triedi odpad pomocou najmodernejšej linky v Európe.“

V Banskej Bystrici majú takisto so smart technológiami skúsenosti. "V rámci pilotného projektu v Banskej Bystrici je v pláne zmodernizovať verejné osvetlenie s inteligentným manažmentom, nabíjačky elektromobilov a nové meteostanice, to celé zastrešené integračnou a riadiacou platformou. Predstavitelia mesta by tak mohli získať nové možnosti pri jeho správe, plánovaní a tvorbe stratégií, občania cenné a ľahko dostupné informácie pre príjemnejší život," uviedol Martin Noskovič zo spoločnosti ALAM zodpovedný za Smart City platformu Invipo.


V Bratislave sú tiež využívajú odpovedové senzory umiestnené v podzemných kontajneroch. V Krásnom nad Kysucou majú verejné osvetlenie riadené cez satelit. V Medzilaborciach zas experimentovali s využitím stĺpov verejného osvetlenia na informačné tabule. Napokon pri inteligentných riešeniach ide často o to, aby mala jedna vec viacero využití. Chcete sa dozvedieť viac o budúcnosti slovenských ale aj českých, poľských či maďarských miest? David Bárta vám na kongrese ITAPA 2018 porozpráva o tom, že klimatická zmena, civilizačné choroby, robotizácia, internet vecí, umelá inteligencia a mnoho ďalších trendov globálneho sveta prichádzajú aj do našich miest. "Schopnosť adaptácie na tieto trendy rozhodne, či budeme patriť medzi štáty s vysokou kvalitou života."

O smart riešeniach
bude rozprávať aj Milan Hutkai zo spoločnosti Infra Services, ktorá dnes buduje chytré riešenia nad sieťou potrubí pri dodávkach vody a následného odvádzania a čistenia odpadových vôd. “Priniesť nie len stále vyšší komfort v službách pre zákazníkov je možné cez IT aj v tejto oblasti sieťového odvetvia. Výzvou však ostáva to, že siete sú v drvivej väčšine pod zemou a nesú so sebou aj isté “dedičstvo” v aktualizácii informácií, ktoré sú pre Smart svet nevyhnutné,” upresňuje Milan Hutkai, s ktorým sa budú môcť návštevníci kongresu ITAPA zoznámiť v diskusnom paneli Smart Cities and Regions už v utorok, 13. novembra, popoludní.

Navštívte Medzinárodný kongres ITAPA 2018 a v paneloch Smart Cities Workshop I. a II. sa dozviete viac...

Zaregistrujte sa ešte dnes...


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies