Staňte sa partnerom

Projekt zavádzania internetu do odľahlých obcí nemusí byť stratený

Projekt zavádzania vysokorýchlostného internetu do odľahlých obcí nemusí byť ešte úplne stratený. Slovensko by totiž mohlo na tento projekt čerpať prostriedky z nového Nástroja pre spájanie Európy (CEF), v ktorom je na dobudovanie širokopásmového internetu v Európe k dispozícii celkovo až 7 mld. eur.

Podľa zástupcu Európskej komisie Detlefa Eckerta by sa Slovensko mohlo z týchto prostriedkov uchádzať minimálne o 120 až 150 mil. eur.

Na Slovensku má projekt pokrytia bielych miest širokopásmovým internetom na starosti Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá však o financie naňho prišla. Vládny kabinet totiž navrhol presunúť 100 mil. eur z celkovo vyčlenených 113 mil. eur na podporu malých a stredných podnikov a zvýšenia zamestnanosti mladých.

Riaditeľ NAES Ivan Ištvánffy však nevníma prostriedky z nástroja CEF na dobudovanie chýbajúceho broadbandu ako náhradu za spomínanú realokáciu, ale najmä ako alternatívu k financovaniu.
Projekt internetizácie bielych miest má teraz podľa neho na výber dve možnosti. Buď bude pokračovať v pôvodnej podobe, alebo by štát mohol priamo podporiť výstavbu tzv. prístupových sietí v určených oblastiach. O tom, ktorým smerom sa má štát nakoniec vybrať bude Ištvánffy diskutovať s Európskou komisiou.

V prípade CEF ešte v súčasnosti nie sú nastavené kvóty pre jednotlivé členské štáty, ani presná výška prostriedkov alokovaných na telekomunikačnú časť. Všetko bude závisieť od dokončenia rokovaní v Rade EÚ a Európskom parlamente tento rok. CEF treba podľa Eckerta vnímať ako komplementárny nástroj, ktorý možno prepojiť so štrukturálnymi fondmi alebo s kapitálom súkromného sektora. Podmienkou je minimálna rýchlosť širokopásmového internetu na celom investičnom území, ktorá musí dosiahnuť minimálne 30 megabitov za sekundu.

Celkovo je pre telekomunikačnú časť nástroja CEF vyhradených približne 9,2 mld. eur, z čoho chce EÚ podporiť najmä chýbajúci vysokorýchlostný internet a cezhraničné služby eGovernmentu. Pomoc má byť členským štátom poskytnutá buď vo forme grantov, alebo cez tzv. inovatívne finančné nástroje.

Autor: SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies