Staňte sa partnerom

Na Slovensku sa rozbieha unikátny projekt digitalizácie

Národný projekt Digitálna audiovízia zaistí záchranu a uchovanie takmer 60 tisícov audiovizuálnych kultúrnych objektov. Vybudovať dve špecializované digitalizačné pracoviská a zdigitalizovať minimálne 58 700 audiovizuálnych kultúrnych objektov - filmov, videí aj zvukových nahrávok je cieľom národného projektu Digitálna audiovízia.

Projekt, ktorý je unikátny v celoeurópskom meradle, realizuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS) a tento týždeň ho prezentovali v Bratislave, agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.
Na národný projekt č. 5 pod názvom Digitálna audiovízia, financovaný z Operačného programu Informatizácia spoločnosti, podpísali SFÚ a Ministerstvo kultúry SR ako sprostredkovateľský orgán pod riadiacim orgánom Zmluvu o nenávratný finančný príspevok 6. marca. Schválená výška je 24 089 940,37 eura, z toho pre SFÚ je určených 15 439 576,48 eura a pre RTVS 8 650 363,89 eura. Samotný projekt sa podľa Nôtovej oficiálne začal vlani 1. mája náročnou prípravnou fázou, realizácia jeho aktivít je naplánovaná do 30. júna 2015.
Digitalizačné pracovisko SFÚ sa vybuduje v treťom štvrťroku tohto roka v suteréne Kina Lumiére na Špitálskej ulici v Bratislave. Zároveň sa zmodernizujú ďalšie pracoviská, ktorých činnosti priamo súvisia s digitalizáciou. "Ide o odborné pracoviská v sídelnej budove SFÚ na Grösslingovej ulici v Bratislave a depozitáre v Pezinku," informovala Nôtová. Digitalizácia v SFÚ, do ktorej bude zapojených 60 pracovníkov, sa skladá z prípravných prác, konverzie a postprocessingu. Jej výstupom bude "minimálne tisíc zdigitalizovaných filmových objektov (22,2 miliónov súborov) s popisnými metadátami pre dlhodobé uchovávanie vo vysokom (originálne skeny a mástre) i nízkom rozlíšení (pre účely odborných činností)."
V RTVS sa zväčší kapacita jestvujúceho digitalizačného pracoviska pre digitalizáciu zvukových objektov a vybuduje sa pracovisko pre digitalizáciu audiovizuálnych (video) objektov. Digitalizovať sa bude v rozhlasovom aj televíznom sídle RTVS v Bratislave na Mýtnej ulici a v Mlynskej doline. Digitalizácia minimálne 57 700 kultúrnych objektov sa RTVS začala v januári tohto roka a pracuje na nej približne 50 ľudí.
"Projekt Digitálna audiovízia vytvorí základ pre systematické narábanie s audiovizuálnymi objektmi v medzinárodných formátoch. Zachráni vybranú časť diel pred mechanickou deštrukciou a iným znehodnotením a jeho výsledky sa budú môcť využívať na edukačné, vedecko-výskumné i osvetové účely minimálne do roku 2020," dodala Nôtová.

Autor: SITA


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies