Staňte sa partnerom

Internetová ekonomika sa na HDP Slovenska podieľa viac ako banky

Internet zohráva výraznú úlohu pri raste slovenskej ekonomiky, keď sa podiel ekonomickej aktivity súvisiacej s internetom v minulom roku na hrubom domácom produkte (HDP) Slovenska podieľal približne 3,3 percentami. To je pritom viac, ako bol podiel telekomunikačného alebo bankového sektora.

Vyplýva to zo štúdie spoločnosti The Boston Consulting Group o vplyve internetu na ekonomiku Slovenska. „Slovensko patrí medzi krajiny, kde je už internetová ekonomika integrovanou súčasťou hospodárstva, ale je tu ešte obrovský priestor pre rast," uviedol na margo výsledkov country manažér spoločnosti Google Slovensko Rasťo Kulich. Podľa predpovedí by sa podiel internetovej ekonomiky na HDP Slovenska mohol do roku 2016 vyšplhať až na 4,5 percenta.
Predpokladom tohto rastu je však podľa štúdie zvýšenie pokrytia krajiny vysokorýchlostným internetom, rozvoj online aktivít medzi firmami, zvýšenie kvality ponúkaných služieb pri predaji cez internet a digitálneho marketingu firiem ako aj zlepšenie ponuky online služieb štátnej správy. Slovensko má totiž podľa meraní Google najrýchlejší internet, no rozšírenie širokopásmového internetu v segmente domácností je paradoxne jedno z najnižších v regióne.
„Slovensko je v porovnaní s ostatnými európskymi štátmi krajinou internetových kontrastov, základné predpoklady máme, oproti minulému roku e-intenzita vyrástla o 20 percent, ale v rámci V4 stále zaostávame," konštatoval Kulich.
Výsledky štúdie prekvapili aj štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pellegriniho. „Sám som bol prekvapený tým percentom, aký dopad má dnes internetová ekonomika a aký má potenciál rastu," povedal Pellegrini.
V otázke pokrytia domácností širokopásmovým internetom dúfa, že vďaka vývoju technológií ako aj prostriedkom z eurofondov sa Slovensku podarí zaradiť sa na prvé priečky spomedzi krajín EÚ. Financie vyčlenené na rozšírenie broadbandu totiž boli pre ich nečerpanie v tomto programovacom období realokované na iné programy.
V oblasti zlepšenia ponuky internetových služieb štátnej správy by Pellegrini privítal spoluprácu aj so súkromným sektorom, keďže cieľom elektronizácie verejnej správy je úspora. „Pre nás je momentálne kľúčové hľadať spôsob, ako ušetriť, vzhľadom na to, že všetky nové informačné systémy, ktoré sa zavádzajú, si v priebehu piatich rokov žiadajú na prevádzku takú istú čiastku, koľko stáli," uviedol štátny tajomník. Ako doplnil, sú vážne obavy, či štátna správa bude schopná v budúcnosti platiť enormné čiastky za prevádzku svojich informačných systémov.
„Vítame akékoľvek aktivity ktoré umožnia štátu využívať niektoré moduly často bezplatne, respektíve za veľmi nízke ceny, tak aby sme začali reálne šetriť na prevádzke všetkých informačných systémov, ktorými disponuje štát a samospráva," dodal Pellegrini.
Spoločnosť Google už podľa Kulicha pripravuje projekty spolupráce s verejnou správou, v rámci ktorých im chce pomôcť v oblasti e-commerce. Jedným z nich je aj spolupráca s petržalskou samosprávu, kde spoločnosť pripravila pilotný projekt.

Autor: SITA

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies