Martin Spano

futurista
Martin Spano je slovenský počítačový vedec, futurista a najväčší popularizátor umelej inteligencie na Slovensku. Prednáša na technologických konferenciách a zapája sa aktívne do verejnej diskusie o umelej inteligencii. Sme.sk ho označilo za synonymum umelej inteligencie na Slovensku a časopis BREAK o ňom napísal, že pod pojmom "umelá inteligencia" mnohým na Slovensku napadne práve jeho meno. Jeho kniha "The Artificial Intelligence in a Nutshell" sa stala bestsellerom na Amazone USA v sekciách umelá inteligencia a kybernetika.

Spano vidí v umelej inteligencii a vyspelých technológiách prostriedok pre zvýšenie produktivity a pomoc pri riešení globálnych problémov ako sú zvýšenie životnej úrovne v chudobných krajinách či liečba rakoviny. Predpokladá, že automatizácia skoncuje s ťažkou nehumánnou prácou a ľudia sa budú môcť venovať činnostiam, ktoré ich bavia a napĺňajú.

Spano vo svojich rozhovoroch opakovane vyzýva na použitie technológii v boji proti globálnym problémom, osobitne proti klimatickým zmenám. S témou boja proti klimatickým zmenám pomocou umelej inteligencie sa zúčastnil ako rečník aj konferencie TEDx. Podľa jeho názoru je technologický pokrok riešením všetkých problémov ľudstva.

 
Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2021
  • Ignite session: Budú nás liečiť počítače? Umelá inteligencia a budúcnosť medicíny   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2020

    Umelá inteligencia nenahradí lekárov. Nahradí však tých, ktorí ju nebudú používať. Keď bol malý chlapec, túžil vyriešiť najväčšie problémy ľudstva ako vojny, chudobu a choroby. Rýchlo však pochopil, že na to ľudská inteligencia stačiť nebude, preto zasvätil svoj život počítačom a umelej inteligencii. Počítačový vedec a futurista Martin Spano vám vo svojej prednáške porozpráva, ako už v súčasnosti umelá inteligencia pomáha lekárom v boji proti chorobám, napríklad aj proti koronavírusu. Počítače dokáže v priebehu sekúnd urobiť výcuc zdravotnej histórie pacienta, dokážu lepšie vyhodnocovať patologické snímky. Personalizovaná medicína, dátové trhy, či dokonca nanoroboty priamo v našej krvi. To je len malý zlomok toho, čoho budeme vďaka umelej inteligencii už v blízkej budúcnosti schopný.

    Videoprezentácia
     
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným