Martin Spano

futurista
Martin Spano je slovenský počítačový vedec, futurista a najväčší popularizátor umelej inteligencie na Slovensku. Prednáša na technologických konferenciách a zapája sa aktívne do verejnej diskusie o umelej inteligencii. Sme.sk ho označilo za synonymum umelej inteligencie na Slovensku a časopis BREAK o ňom napísal, že pod pojmom "umelá inteligencia" mnohým na Slovensku napadne práve jeho meno. Jeho kniha "The Artificial Intelligence in a Nutshell" sa stala bestsellerom na Amazone USA v sekciách umelá inteligencia a kybernetika.

Spano vidí v umelej inteligencii a vyspelých technológiách prostriedok pre zvýšenie produktivity a pomoc pri riešení globálnych problémov ako sú zvýšenie životnej úrovne v chudobných krajinách či liečba rakoviny. Predpokladá, že automatizácia skoncuje s ťažkou nehumánnou prácou a ľudia sa budú môcť venovať činnostiam, ktoré ich bavia a napĺňajú.

Spano vo svojich rozhovoroch opakovane vyzýva na použitie technológii v boji proti globálnym problémom, osobitne proti klimatickým zmenám. S témou boja proti klimatickým zmenám pomocou umelej inteligencie sa zúčastnil ako rečník aj konferencie TEDx. Podľa jeho názoru je technologický pokrok riešením všetkých problémov ľudstva.

 
  • Ignite session: Budú nás liečiť počítače? Umelá inteligencia a budúcnosť medicíny   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2020

    Umelá inteligencia nenahradí lekárov. Nahradí však tých, ktorí ju nebudú používať. Keď bol malý chlapec, túžil vyriešiť najväčšie problémy ľudstva ako vojny, chudobu a choroby. Rýchlo však pochopil, že na to ľudská inteligencia stačiť nebude, preto zasvätil svoj život počítačom a umelej inteligencii. Počítačový vedec a futurista Martin Spano vám vo svojej prednáške porozpráva, ako už v súčasnosti umelá inteligencia pomáha lekárom v boji proti chorobám, napríklad aj proti koronavírusu. Počítače dokáže v priebehu sekúnd urobiť výcuc zdravotnej histórie pacienta, dokážu lepšie vyhodnocovať patologické snímky. Personalizovaná medicína, dátové trhy, či dokonca nanoroboty priamo v našej krvi. To je len malý zlomok toho, čoho budeme vďaka umelej inteligencii už v blízkej budúcnosti schopný.
     
Prihláste sa na Medzinárodný kongres ITAPA 2020
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným