Staňte sa partnerom

Peter Pellegrini na kongrese ITAPA: Obdobie robustných projektov sa skončilo

Bratislava, 14. november 2016 – Obdobie robustných projektov sa skončilo. Prestanú sa míňať peniaze za hardvér a softvér, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou ani nepotrebujeme. Dokým sa neukončia začaté projekty, dovtedy neodštartujú nové.

Toto sú vyjadrenia podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorými odštartoval 15. ročník dvojdňového medzinárodného kongresu ITAPA. Ten má pre tento rok podtitul Make IT Easy - alebo ako nám môžu technológie zjednodušiť život. „Úrad má za sebou obdobie vyúčtovania OPIS projektov (projekty v rámci eurofondového Operačného programu Informatizácia spoločnosti), ktoré vnímam veľmi kriticky. Ukončených bolo 59 projektov, 10 bolo fázovaných a dva sú nefunkčné. A dokonca v prípade jedného došlo k odstúpeniu od zmluvy, nakoľko dodávateľ nebol schopný ani po opakovaných výzvach zabezpečiť sfunkčnenie informačného systému. Len na štúdie a strategické dokumenty bolo vynaložených 120 miliónov eur,“ dodal Peter Pellegrini s tým, že ak niečo nefunguje, zaplatiť sa za to nedá.

Mimochodom, práve digitálna agenda a prispôsobenie domácej i európskej legislatívy rýchlemu vývoju technológií boli jednou z priorít slovenského predsedníctva Európskej únie. „Slovenské predsedníctvo bolo úspešné. A to aj napriek turbulentnému obdobiu, ktoré na jeho začiatku sprevádzal Brexit a na jeho konci výsledky prezidentských volieb v Spojených štátoch,“ povedal Dušan Chrenek, vedúci zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Ako vo svojom úvodnom príhovore zdôraznil – Slovensko ustálo náročné obdobie aj náročné témy, ktoré si zvolilo, vrátane priority Jednotného digitálneho trhu.

Okrem Pellegriniho a Chreneka otvorili kongres ITAPA aj minister zdravotníctva SR Tomáš Drucker so štátnou tajomníčkou ministerstva vnútra Denisou Sakovou. Aké zlepšenia očakávajú? Denisa Saková si v rámci operačného programu Efektívna verejná správa sľubuje odklon od rezortného pohľadu na verejnú správu a zavedenie biznis procesov, ich modelovanie a zefektívňovanie. Rezort zdravotníctva pod vedením Tomáša Druckera zase chce, aby sa do roka zaviedli najdôležitejšie súčasti eHealth, medzi ktoré patrí napríklad zavedenie elektronickej karty pacienta a ePreskripcia, teda elektronická forma informácií o lekárskom predpise a o liekoch.
Aké sú podľa Petra Pellegriniho kritériá do budúcnosti? „ Investovať musíme predovšetkým do menších, štíhlych a inovatívnych projektov. A ja pri príležitosti otvorenia kongresu ITAPA vyzývam všetkých, aby konzultovali s nami reformné zámery. Pýtať sa budeme predovšetkým jednu vec: čo z toho bude mať občan?“
 
Elektronické hlasovanie zmení voľby: účasť sa zvýši a zmení sa spektrum voličov, tvrdí Pellegrini

Pýtate sa, kde v zahraničí by sme mali pri zjednodušovaní bežného života občanov digitálnymi technológiami inšpiráciu? Odpoveď na ITAPA 2016 priniesla kancelárka švajčiarskeho kantónu Ženeva Anja Wyden Guelpa. Práve ona totiž veľmi rýchlo zaviedla elektronický hlasovací systém CHVote. Ten sa využíva na všetky referendá a iné akcie, v ktorých Ženevčania vyjadrujú svoj názor. Pozoruhodnosťou tohto systému je to, že je postavený ako Open Source. Inými slovami: zdrojový kód programu je verejný a je k dispozícii na internete. Obavy o bezpečnosť? Žiadne. Kód síce vidia aj hackeri a potenciálni záškodníci, ale takto ho môžu kontrolovať aj zlepšovať odborníci, ktorí sú silnejší. Prípadné chyby môžu byť promptne vyhľadané a odstránené. „Pochopili sme, že paradoxne čím viac otvorenosti, tým viac bezpečnosti. Považujeme to za dobré rozhodnutie,“ povedala Anja Wyden Guelpa. O tom, že projekt bol mimoriadne úspešný, svedčí aj fakt, že ku kantónu Ženeva sa pridali už aj Bern, Lucern a Bazilej a čoskoro budú nasledovať ďalšie.

Otázka, kedy sa bude dať elektronicky hlasovať na Slovensku, padla aj počas brífingu s novinármi. Hoci presný termín podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini nepovedal, doplnil, že by bolo ideálne začať s testovaním na malom meste. „Účasť na voľbách by mohla byť tým pádom vyššia a rovnako by sa mohlo zmeniť i spektrum voličom. Mnohých ľudí pri voľbách odrádza i počasie, ktoré by v tomto prípade nehralo rolu,“ zdôraznil Pellegrini. 

Medzinárodný kongres ITAPA 2016 sa koná pod záštitou slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie, podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho a Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies