• English
SVK
ENG

Medzinárodný kongres ITAPA 2017: Technology & Humanity
Hotel Crowne Plaza, Bratislava

Miesto:Hotel Crowne Plaza, Bratislava
Začiatok:14.11.2017
Koniec:15.11.2017
07:30
Registrácia účastníkov
08:30
8:30 - 9:50 Slávnostné otvorenie Kongresu ITAPA
08:30
Alena Kuišová, ITAPA
Úvodné slovo moderátora
08:35
Peter Pellegrini, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu
Otvárací príhovor Slovenská republika
Peter Pellegrini
podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu
08:50
Krzysztof Szubert, Secretary of State and the Government Plenipotentiary for Digital Single Market, Poľsko
Otvárací príhovor Poľská republika: Digitálna V4
Krzysztof Szubert
Secretary of State and the Government Plenipotentiary for Digital Single Market, Poľsko
09:05
Ondřej Malý, Koordinátor digitálnej agendy, Úrad vlády ČR
Otvárací príhovor Česká republika
Ondřej Malý
Koordinátor digitálnej agendy, Úrad vlády ČR
09:20
Ákos Péter Mernyei, Deputy Secretary of State for European Union and International Relations
Otvárací príhovor Maďarská republika
Ákos Péter Mernyei
Deputy Secretary of State for European Union and International Relations
09:35
09:50
Coffee-break
10:10
10:10 - 12:00 Technology & Humanity
Úvodný plenárny panel sa bude venovať dvom technologických megatrendom – globálnemu prepojeniu sveta prostredníctvom internetu a rozvoju umelej inteligencie.

Vplyv prvého z nich pociťujeme a jeho význam pre spoločnosť si uvedomujeme už viac ako desaťročie, mimoriadne intenzívne však najmä v posledných rokoch v našom každodennom živote. Nie každý si však uvedomuje, že Internet intenzívne ovplyvnil svet nielen na úrovni domácností, miest a štátov, ale taktiež na úrovni medzinárodného spoločenstva a fungovania globálnych geopolitických, politických, ekonomických a sociálnych mechanizmov. K tejto téme nám povie viac skúsený diplomat, technologický nadšenec a zakladateľ neziskovej organizácie Diplofoundation a šéf Geneva Internet Platform Jovan Kurbalija.

Vplyv druhého z nich – umelej inteligencie – začíname pociťovať v súčasnosti čím ďalej tým viac. Jeho význam si ešte ani zďaleka neuvedomujeme. Už dnes je isté, že umelá inteligencia nebude len jednou z praktických aplikácií digitálnych technológií, bude fenoménom, ktorý takmer s určitosťou vymedzí historickú epochu a s vysokou pravdepodobnosťou zmení  podstatu a schopnosti nás samotných prostredníctvom priameho prepojenia ľudského tela a technológií. Neurónové implantáty, virtuálna realita alebo nanorobotika predstavuje len malú časť týchto technológií. Do tohto fascinujúceho sveta nás povedie vo svojej prezentácii Gerd Leonhard – jeden z najvplyvnejších súčasných svetových futurológov.    
 
10:10
Gerd Leonhard, Futurist, Humanist, Author and CEO of The Futures Agency
Technology Vs. Humanity
Gerd Leonhard
Futurist, Humanist, Author and CEO of The Futures Agency
10:50
Jovan Kurbalija, Visiting Professor (E-doplomacy) at College of Europe, Srbsko
Trio spoločnosti: internet, geopolitika a medzinárodné vzťahy
Jovan Kurbalija
Visiting Professor (E-doplomacy) at College of Europe, Srbsko
11:05
John Davies, Palo Alto Networks
Prednáška
John Davies
Palo Alto Networks
11:20
Pierre Baudelle, HPE
Prednáška
11:35
12:00
Obed
13:00
SEKCIA 1
13:00 - 14:30 Smart Cities and Smart Transport
13:00
Peter Badík, Slovenská asociácia pre elektromobilitu
Prichádza CASE ekosystém, aká je budúcnosť dopravy 4.0?
Peter Badík
Slovenská asociácia pre elektromobilitu
13:10
Peter Chochol, ATOS IT Solutions and Services
Smart Cities
Peter Chochol
ATOS IT Solutions and Services
13:20
Martin Komínek, SimpleCell
Využitie Internet of Things pre Smart Cities
Martin Komínek
SimpleCell
Bicyklová doprava, rozmach e-bikov, ako aj bike sharing systémy sú vo svete čoraz populárnejšie, a to nielen kvôli ekologickosti a udržateľnosti, ale aj kvôli flexibilnému spôsobu prepravy v mestách. Využitie bicyklov prináša so sebou mnoho rizík hlavne z pohľadu bezpečnosti. Flexibilita sprostredkovaná bike sharing systémami je tiež faktor, ktorý prináša výzvy akými sú nepredvídateľný, dynamický, ale hlavne asymetrický dopyt. Je nová generácia inteligentných bicyklov so senzormi, prepojená pomocou IoT sietí, schopná pomôcť tieto výzvy riešiť?
13:55
13:00 - 14:30 Ochrana osobných údajov a kybernetická bezpečnosť
13:00
Zuzana Valková, Nezávislý inštitút ochrany súkromia
Úvodné slovo moderátora
Zuzana Valková
Nezávislý inštitút ochrany súkromia
13:05
Zuzana Valková, Nezávislý inštitút ochrany súkromia
Prednáška
Zuzana Valková
Nezávislý inštitút ochrany súkromia
13:25
Peter Handzuš
DXC Technology
13:35
Zsolt Géczi, Fortinet
Fortinet Security Fabric
Zsolt Géczi
Fortinet
Od decembra r. 2013 Slovenská republika vydáva svojim občanom občianske preukazy s čipom. Klasickému občianskemu preukazu tak pribudla elektronická funkcia, ktorá občanom umožňuje bezpečne sa identifikovať v elektronickom svete a navyše na požiadavku občana môže byť čip preukazu taktiež aktivovaný pre elektronický podpis.

Uvedená funkcionalita je jedným zo základných pilierov eGovernmentu, ktorý občanom zabezpečuje prístup do elektronických schránok, a tiež prístup k stále väčšiemu počtu el. služieb verejnej správy, čím umožňuje občanom komunikovať so štátom elektronicky. Občan tak nemusí chodiť na úrady a čakať v nekonečných radoch. Dnes už väčšinu svojej agendy s verejnou správou vybaví z pohodlia svojej obývačky.

Má to však malý háčik - pre použitie funkcionality občianskeho preukazu je potrebné desktopové PC alebo notebook s pripojenou čítačkou čipových kariet. Nie je možné ho použiť v mobilných zariadeniach, ako sú inteligentné telefóny a tablety.

Mobilné technológie však čoraz viac prenikajú do bežného života a stávajú sa jeho neoddeliteľnou súčasťou. Ľudia čoraz viac využívajú svoje mobilné telefóny a tablety na vybavovanie rôznych - bežných aj pracovných - záležitostí a to kdekoľvek, kde je internet. Mobilita sa stáva skutočným akcelerátorom pri rozširovaní používania elektronických služieb.

Sprístupnenie elektronických služieb štátu aj v mobilnom svete sa preto stáva prirodzenou potrebou a je viac než žiadané.

Ako však bude takéto riešenie v technologicky odlišnom prostredí mobilných platforiem vyzerať? V tejto súvislosti sa vynárajú nové technologické výzvy a s nimi spojené prekážky. Je možné implementovať v mobiloch riešenie funkčne ekvivalentné občianskym preukazom, ktoré bude rovnako bezpečné a ktoré zároveň zachová jednoduchosť a komfort pre používateľov, na ktoré sú zvyknutí zo sveta mobilných aplikácií? Je možné takéto riešenie implementovať pre všetky najrozšírenejšie mobilné platformy, a to bez potreby inštalácie dodatočných hardvérových bezpečnostných prvkov a čítačiek? Odpovede na tieto otázky vám prezradíme v našej prezentácii.
 
14:00
Radoslav Sedlák, Softec
GDPR –hodiny tikajú
V máji budúceho roku vstupuje do platnosti nová regulácia EÚ o ochrane osobných údajov. Nad rámec súčasnej legislatívy zavádza nové práva a povinnosti, výrazne zvyšuje sankcie. Pre veľa podnikov i subjektov štátnej správy je to revolučná zmena, a všetci hľadajú finančne únosne a časovo zvládnuteľne prístupy, ako sa na túto zmenu pripraviť. Ako drahé to naozaj musí byť? Postačí nám „Smart Compliance“? – Čo to je a ako ju dosiahnuť?
14:10
13:00 - 14:30 Efektívna verejná správa
13:00
Samuel Arbe, Ministerstvo vnútra SR
Úvodné slovo moderátora
Samuel Arbe
Ministerstvo vnútra SR
13:05
Branislav Bayer, DXC Technology
Quo vadis CSRU?
Branislav Bayer
DXC Technology
13:30
Rastislav Cesnek, Bizzdesign
Prednáška
Rastislav Cesnek
Bizzdesign
13:45
Rudolf Rössel, Allexis
eGovernment z pohľadu občana
Ako používateľské faktory vplývajú na využívanie a použiteľnosť eGovernmentových služieb.
 
13:55
14:30
Coffee-break
14:50
14:50 - 16:35 Inteligentný priemysel a inovácie
14:50
Daniel Straka, SOVVA
Úvodné slovo moderátora
14:55
Martin Komínek, SimpleCell
Revolúcia IT projektov prostredníctvom IoT
Martin Komínek
SimpleCell
15:05
The high competitive pressure in the automotive industry causes that the industry is characterized by a large number of product and process innovations. Current technological possibilities lead to a steadily growing and speed-increasing digitization and automation of all processes. The increasing IT penetration rate covers all business areas and connects them in a manner which is not yet known. This leads to many opportunities, which has to be used in the positive sense. However, there are also various risks that must be actively managed. For this, technical and socio-technical considerations are necessary in order to keep a company as a whole on the road to success. Some current and prospective challenges from the perspective of a production company are intended to give.
 
Juraj Boledovič
DXC Technology
15:25
Petr Dolejší, European Automobile Manufacturers´ Association
Prednáška
Petr Dolejší
European Automobile Manufacturers´ Association
15:35
Martin Morháč, Zväz automobilového priemyslu
Prednáška
Martin Morháč
Zväz automobilového priemyslu
15:45
16:35
Ukončenie prvého dňa kongresu
07:30
Registrácia účastníkov
08:30
8:30 - 10:00 Bezpečnosť v digitálnom svete
Doména kybernetickej bezpečnosti je jednou z najdynamickejšie sa vyvíjajúcich oblastí digitálneho sveta. Dôvod? Jedná sa o prierezovú tému. Na jej vývoj mali a majú vplyv mnohé digitálne technologické trendy – na počiatku digitálnej éry to bolo masové rozšírenie osobných počítačov, následne to bolo prepojenie stoviek miliónov zariadení prostredníctvom siete Internet, v súčasnosti je to masové využívanie tzv. Big Data a technológie cloudu. V blízkej budúcnosti to budú fenomény ako internet vecí (IoT), umelá inteligencia alebo kvantové počítanie.

V paneli „Bezpečnosť v digitálnom svete“ budú diskutovať významní svetoví odborníci, manažéri a stratégovia o tom, aké najväčšie výzvy nás čakajú v horizonte 10 rokov, a to najmä v oblasti kybernetickej bezpečnosti - či je kybernetický svet budúcnosti (ktorý nás mimochodom čaká), bezpečnejší/nebezpečnejší, alebo je len jednoducho iný, komplexnejší, rýchlejší a sofistikovanejší? Viac sa už dozviete na kongrese ITAPA 2017.
 
08:30
Luigi Rebuffi, European Organisation for Security (EOS
Úvodné slovo
Luigi Rebuffi
European Organisation for Security (EOS
08:35
Luigi Rebuffi, European Organisation for Security (EOS
Shakeel Tufail, Secure Ninja
Philip Chertoff, Globsec Policy Institute
Jean-Pierre Nordvik, European Commission, Directorate-General Joint Research Centre
Ondrej Šťáhlavský, Fortinet
Diskusný panel
Luigi Rebuffi
European Organisation for Security (EOS
Shakeel Tufail
Secure Ninja
Philip Chertoff
Globsec Policy Institute
Jean-Pierre Nordvik
European Commission, Directorate-General Joint Research Centre
10:00
Coffee-break
10:20
10:20 - 12:00 Dáta vo verejnom sektore
10:20
Liam Maxwell, National Technology Adviser at HM Government, UK
Building of G-cloud as the most successful government cloud project in Europe
Liam Maxwell
National Technology Adviser at HM Government, UK
10:32
Gertrud Ingestad, Európska komisia, DG Digit
Riadenie digitálnej transformácie prostredníctvom analýzy
Gertrud Ingestad
Európska komisia, DG Digit
10:44
Gilles Feith, Luxembourg Government IT center
Digitálna revolúcia verejnej správy
Gilles Feith
Luxembourg Government IT center
11:06
Vojtech Bálint, DXC Technology
Umelá Inteligencia, či inteligentné dáta?
Vojtech Bálint
DXC Technology
11:31
Tomica Paovic, Democratic Governance & Economy and Environment, UNDP Montenegro
ICT solutions for reforms in Montenegro
Tomica Paovic
Democratic Governance & Economy and Environment, UNDP Montenegro
12:00
Obed
13:00
SEKCIA 2
13:00 - 14:30 Jednotný digitálny trh V4
13:00 - 14:30 Cloud v štátnych inštitúciách– ako na to?
13:00
Peter Weber, ITAS
Úvodné slovo moderátora
13:05
Peter Weber, ITAS
Koncepcia hybridného cloudu
13:15
Ľuboš Balát, Interway
Cloud WebJet CMS pre mestá a obce
Ľuboš Balát
Interway
13:40
Rastislav Neczli,
Certifikácia
13:52
13:00 - 14:30 Vzdelávanie pre digitálny svet
 • Aké digitálne zručnosti potrebuje digitálna ekonomika?
 • Poskytuje škola vzdelanie pre potreby digitálnej budúcnosti? 
 • Môže byť profesijne orientovaný bakalár prínosom pre IT priemysel?
13:00
Milan Ftáčnik, Slovenská informatická spoločnosť
Úvodné slovo moderátora
Milan Ftáčnik
Slovenská informatická spoločnosť
13:10
Oľga Štěpánková, Česká kybernetická a informatická spoločnosť
Stratégie digitálnej gramotnosti ČR na obdobie 2015 až 2020
Oľga Štěpánková
Česká kybernetická a informatická spoločnosť
13:25
Ivan Kalaš, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
Informatika v základnej škole - obsah je dobrý, treba zlepšiť prípravu učiteľov
Ivan Kalaš
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK
13:45
Vladimír Raučina, Slovenská informatická spoločnosť
Certifikované digitálne zručnosti v škole a vo firme
Vladimír Raučina
Slovenská informatická spoločnosť
14:05
14:30
Coffee-break
14:45
14:45 - 16:15 eGov a rozvoj elektronických služieb na Slovensku
14:45
Emil Fitoš, ITAS
Prednáška
15:00
Mikuláš Strelecký, Interway
Prednáška
15:10
Katarína Štefanková, BIZZdesign
Prednáška
16:15
Výročný okrúhly stôl
17:15
Slávnostné ukončenie Kongresu ITAPA
Program na stiahnutie


Bronzoví partneri
 • logo_ALAM_horizontalne_large
 • allexis
 • asep_final-xeroxred
 • DTCA_krivky
 • EMM_logo
 • ed logo
 • icz
 • QBSW-logo-CMYK-slogan-P
 • sevitech
 • SOFTEC - logo - CMYK
Mediálni partneri
 • logo TA3 3D_mensie
  • sita2
 • radio+rtvs
 • 01 PCR_logo_CMYK
 • zm_logo
 • touchit_logo
 • 00_ENERGIE_PORTAL_lezate
Technická realizácia
S podporou