Staňte sa partnerom

Daniela Navrátilová

FormServices, projektový manažér
Po absolvovaní štúdia odboru geodézia a kartografia na STU v Bratislave v roku 1992 nastúpila do Výskumného ústavu geodézie a kartografie v Bratislave. Tu spolupracovala pri vývoji, testovaní, zaškoľovaní a nasadzovaní aplikačného programového vybavenia pre kataster nehnuteľností. Začiatkom roku 2007 bola menovaná za riaditeľku ústavu. V tomto období zastupovala rezort ÚGKK SR pre oblasť štandardizácie v rámci informatizácie verejnej správy, spolupracovala pri tvorbe koncepcií, nových projektov a metodík. Súčasne publikovala články v odborných periodikách a úspešne prezentovala výsledky práce ústavu a rezortu na domácich a zahraničných podujatiach s témou geodézia, kartografia, kataster a geoinformatika. Od roku 2009 bola zamestnancom MŽP SR, kde realizovala transpozíciu smernice INSPIRE do legislatívy SR, ktorej výsledkom je zákon č. 3/2010 o národnej infraštruktúre pre priestorové informácie. V januári 2010 bola menovaná riaditeľkou odboru informatiky MŽP SR. V rokoch 2011 až 2014 pracovala v spoločnosti IPRON, s.r.o., kde sa venovala príprave a hodnoteniu projektov zameraných na informatizáciu spoločnosti. Od 1.1.2015 pracuje ako projektový manažér v spoločnosti FormServices, s.r.o., ktorá sa zaoberá vytváraním elektronických formulárov pre elektronickú komunikáciu.
  • Elektronický formulár ako efektívny prostriedok komunikácie eGovernmentu   |   Medzinárodný kongres ITAPA 2015: No Borders
    Prečo by vám prednáška nemala uniknúť? 
    Prednáška vám priblíži elektronickú komunikáciu občana s verejnou správou, povie vám viac o tom, ako môže byť takýto typ komunikácie jednoduchý a efektívny na čo je dobrý inteligentný elektronický formulár.


    Súčasné požiadavky na elektronickú komunikáciu vyžadujú použitie širokého spektra rôznorodých elektronických kanálov a prístupových zariadení. Maximálny dôraz sa kladie na efektivitu a pohodlie z hľadiska používateľa. Vysoko efektívnym nástrojom pre elektronickú komunikáciu občana s verejnou správou sú inteligentné elektronické formuláre, ktorými je možné zabezpečiť významnú nezávislosť od komunikačných kanálov a zároveň znížiť náklady poskytovateľov služieb na podporu rôznych platforiem.

    Elektronický formulár je základným prostriedkom pre výmenu štruktúrovaných údajov, ktoré sú požadované pre realizáciu správnej agendy v rozsahu sprístupnenej elektronickej služby. Okrem vizuálnej reprezentácie je jeho súčasťou aj súbor splnených noriem v súlade  s Výnosom o štandardoch pre ISVS a podpora pre technologickú integrovateľnosť. Špecifická funkčnosť elektronického formulára je odvodená od zamerania projektu a často si vyžaduje vysoko profesionálny prístup nielen na analytickej, ale aj na technologickej úrovni.

    Inteligentný elektronický formulár, ktorého vývoj, integrácia a použitie nebude znamenať žiadne komplikácie v akejkoľvek fáze jeho životného cyklu, ale používateľovi poskytne komfortnú možnosť komunikovať na proaktívnej úrovni je najvyššou métou efektivity.



     
  • Národná infraštruktúra pre priestorové informácie (NIPI) - využitie priestorových údajov v treťom tisícročí   |   Kongres ITAPA 2010: Tam, kde sa svety stretávajú
    Kľúčové slová: Priestorové údaje a metaúdaje, integrácia, harmonizácia, štandardizácia, modelovanie geografických objektov, národná infraštruktúra pre priestorové informácie, INSPIRE. Príspevok je zameraný na problematiku integrácie priestorových údajov v najširších súvislostiach. Odráža sa od záväzkov Slovenska voči európskej iniciatíve INSPIRE a zameriava pozornosť na cieľové riešenie národnej infraštruktúry pre priestorové informácie na pozadí aktuálnych a budúcich potrieb modernej európskej
  • INSPIRE - aktuálna informácia o transpozícii smernice v SR   |   Kongres ITAPA 2009: Art of eServices

    Úloha transpozícia smernice č. 2007/2/EC zo 14.marca 2007, ktorou sa zriaďuje infraštruktúra pre priestorové informácie v Európskom spoločenstve INSPIRE, bola MŽP SR zadaná uznesením vlády SR č.745 z 3.10.2007. Transpozícia bola vykonaná návrhom „Zákona o národnej infraštruktúre pre priestorové informácie“ a jeho legislatívny proces je v súčasnej dobe v štádiu dopracovania pripomienok vznesených na Legislatívnej rade vlády.

    Cieľom implementácie smernice je vytvorenie dostatočnej miery koordinácie používateľov a poskytovateľov priestorových informácií, ktorých obsah je často prierezový z rôznych odvetví. Smernica vo svojich prílohách I. – III. definuje 34 tém pre priestorové údaje. Členenie tém do príloh je vykonané z pohľadu dôležitosti (najvyššia dôležitosť, nižšia dôležitosť, tematické údaje pre široký okruh enviromentálnych politík). Súbory priestorových údajov s obsahom spomínaných tém a služby priestorových údajov vytvárajú infraštruktúru, ktorá by mala napomôcť pri rozhodovaní vo vzťahu k životnému prostrediu.

    Základnou požiadavkou na efektívne využívanie dostupných údajov je existencia ich metaúdajov. Tieto obsahujú informácie o kvalite, dostupnosti, možnosti využitia, formáte, štruktúre už existujúcich údajových súboroch. Základom vybudovania infraštruktúry – sieťových služieb (vyhľadanie, transformácia, zobrazenie a uloženie) na zdieľanie priestorových informácií je register priestorových informácií, ktorý je jedným zo štyroch nosných registrov pre informatizáciu verejnej správy a ktorého navrhovaným správcom systému je MŽP SR. 

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho a povedz o ňom aj ostatným
Nastavenie súborov cookies